Vagyontörvény: olcsóbb állam vagy kisemmizés?
Olcsóbb és ellenőrizhetőbb lesz az állami vagyon a jövőben, a most elfogadott törvénymódosítással. Erről a Pénzügyminisztérium államtitkára beszélt a Klubrádióban. Tátrai Miklós a Megbeszéljük című műsorban elmondta, hogy új elemként az is bekerült a jogszabályba, hogy az eladásokból származó bevételt ezután csak más állami vagyonra lehetne költeni.
Tátrai Miklós elmondta: a most létrehozott Vagyongazdálkodási Tanáccsal újabb felügyeleti szerv is alakul. Ez a politikától független folytonosságot biztosítja majd – hangoztatta a szaktárca államtitkára.
Fidesz: Magyarország kisemmizésére ad lehetőséget a vagyontörvény
A Fidesz szerint a maradék közvagyon kiárusítására, Magyarország kisemmizésére ad lehetőséget a kormánypárti többség szavazataival elfogadott vagyontörvény - mondta Varga Mihály, az ellenzéki párt elnöke sajtótájékoztatóján.
Hangsúlyozta: a vagyontörvény lehetőséget ad például több regionális vízközmű vállalat eladására, vagyis a magyarországi ivóvízbázis privatizációjára, valamint a Magyar Villamos Művek, a Magyar Posta, illetve a Budapest Airport, a Nemzeti Tankönyvkiadó, az Állami Autópályakezelő maradék állami tulajdonának értékesítésére.
Varga azt mondta, ezen vállalatok eladása sérti a magyar nemzet érdekeit, de az utóbbi évek és a közelmúlt privatizációs bevételei, például a Malév, a Bábolnai állami gazdaság vagy a FHB bankcsoport eladása - sem járultak hozzá a gazdasági stabilitás növeléséhez és az életszínvonal emeléséhez.
Szerinte a magyar kormány kizárólag az ezer sebből vérző költségvetés lyukait akarja betömködni a bevételekkel, azzal azonban nincs tisztában, hogy a közszolgáltatások biztonságos ellátásához milyen állami vagyonra van szükség.
Hangsúlyozta: az energiabiztonság érdekében szükség van a Magyar Villamos Művek állami tulajdonban tartására, ezért remélik, hogy az MSZP megakadályozza az SZDSZ erre irányuló törekvéseit.
A Fidesz kifogásolja azt is, hogy a vagyontörvény elfogadásával az állami vagyon kezelése lényegében "az Altus Rt. egyik leányvállalata lesz", hiszen a vagyonkezelési tanács tagjait Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nevezi majd ki hat évre, a tanács vezetője pedig 500 milliós értékhatárig egyedül dönthet majd vagyonértékesítésről.
Kérdésre válaszolva hozzátette: azzal, hogy a kormánypártok hétfőn úgy módosították ezt a rendelkezést, hogy a köztársasági elnök nevezi ki a tanács tagjait a miniszterelnök javaslatára, azt jelzi: kényszerhelyzetbe akarják hozni Sólyom Lászlót.
Varga szerint az utóbbi időben, a kormányoldal kezdeményezésére "csendes hidegháború" kezd kialakulni a kormány, illetve a miniszterelnök és az államfő között. A kormányoldal azzal bünteti Sólyom Lászlót, amiért visszaküldte a vagyontörvényt megfontolásra, hogy ilyen módon be akarja vonni egy ilyen kétes játékba.
Arra a felvetésre, hogy hétfőn a szavazás után több képviselőt is megdobáltak a tüntetők a Kossuth téren, Varga azt mondta: nem az ő kompetenciája tisztázni, mi történt, de tény, hogy a törvény elfogadása elkeseredettséget, csalódást váltott ki, amit ő magyarázhatónak tart.
(forrás: MTI, Klubrádió)