Fogyás után jöjjön csak a gyógyszer
A professzor kiemelte, hogy a megfelelő beállítás nemcsak a gyógyszeren és az orvoson múlik, igen fontos, hogy a betegek folyamatosan szedjék a szükséges gyógyszereket, mert ha nem érzékelik a tüneteket, azt hiszik, hogy le is állhatnak a szedéssel, s gyakran ez okoz további romlást. Mindenkinek be lehet állítani jól a vérnyomását - mondta a professzor -, csak kellő türelemre és hozzáértésre van szükség.
A mai felfogás szerint a 140/90 alatti vérnyomást tartják normálisnak, de ha más betegségek is társulnak mellé, például cukorbetegség vagy vesebetegség, akkor legalább 130/80-as vérnyomásra kell törekedni. A professzor arra is felhívta a figyelmet, hogy a vérnyomásmérést többször célszerű megismételni, mert ha valakinek egyszer valamilyen izgalomtól felmegy a vérnyomása, az még nem jelenti azt, hogy kezelésre szorul.
A szív- és érrendszeri betegségek 80 százaléka a magas vérnyomással függ össze. Ezért ajánlatos a kockázatokat csökkenteni. Bár sokan tudják, kevesen veszik komolyan, hogy a dohányzás, a magas koleszterin és az elhízás súlyos veszélyekkel jár. Kivált a nagy has férfiaknál, mert a hasi zsírban olyan anyagok szintetizálódnak és kerülnek a vérbe, amelyek növelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Azt tartják, hogy a has körfogatának a férfiaknál 94 centiméter, a nőknél 80 centiméter alatt ajánlatos maradnia.
A magas vérnyomás kezelésénél, ha lehet, először nem vetnek be gyógyszereket, hanem a testsúly csökkentésével, a sófogyasztás napi 6 gramm alá szorításával, a fizikai aktivitás növelésével, a dohányzás és az alkoholfogyasztás visszaszorításával igyekeznek eredményt elérni.
A gyógyszeres kezelésnél az Európai Hipertónia Társaság és az Európai Kardiológus Társaság 2007 júniusában közös állásfoglalást tett közzé, amely egybevág a Magyar Hipertónia Társaság ajánlásával, s amely szerint az ARB típusú készítményeket célszerű elsőként alkalmazni a vérnyomáscsökkentő készítmények közül. Ezek rendelkeznek a legkevesebb mellékhatással.