Futni hagyták a nagyok Karadzsicsot?

Nyolc év után távozik hivatalából Carla del Ponte, a hágai Nemzetközi Törvényszék főügyésze, januártól a kőkemény olasz-svájci jogásznő országa argentínai nagykövete lesz, helyét a belga Serge Brammertz foglalhatja el. Del Ponte kudarca: noha 2010-ben lejár az ENSZ-törvényszék mandátuma, továbbra is szabadlábon van a tizenkét éve háborús és emberiesség elleni bűnökkel vádolt Radovan Karadzsics és Ratko Mladics tábornok.

Ha Del Ponte egyelőre nem is tálálhat ki, megteszi helyette Florence Hartmann, aki hat éven át (2000-2006) volt a szóvivője. Tegnap Párizsban megjelent Béke és büntetés című könyvében a szerző nem kevesebbet állít: a nagyhatalmak, a franciák, a britek, az amerikaiak és az oroszok lelkén szárad, ha Srebrenica bűnösei megússzák a felelősségre vonást.

Volt, hogy a francia diplomácia szúrta el. "Bill Clinton hangsúlyozta, hogy a műveletet nem lehet anélkül végrehajtani, hogy tájékoztatnánk róla az oroszokat. Chirac ennek ellene volt, mivel Moszkva ez idáig szilárdan ellenezte Karadzsics letartóztatását, s kilátásba helyezte, hogy értesíti a bujdosót. Clinton, akit Tony Blair is támogatott, kitartott. Chirac végül beadta a derekát" - ír meg egy kulisszatitkot Hartmann, aki szerint Chirac később Borisz Jelcinre hivatkozott Del Pontéval tárgyalva. Chirac szerint Moszkva attól tartott: Karadzsics túl sokat tud kegyencéről, Szlobodan Milosevicsről. Karadzsiccsal állítólag egy francia tiszt, Hervé Gourmelon tartotta a kapcsolatot a boszniai szerb Paléban, arról próbálva meggyőzni, hogy adja fel magát. A letartóztatást a nagyhatalmak már 1997 májusában megvitatták, eredménytelenül.

Megesett állítólag, hogy Karadzsics Jelcin gépén utazhatott Fehéroroszországba. A szóvivőnő bemártja a CIA-t is, amelyet a főügyész 2002 januárja óta hiába unszolt, hogy bocsássa rendelkezésére telefonlehallgatásai hanganyagát. Del Ponte Mladics lakcímét is hiába közölte a CIA-val: a tábornok Boszniában, majd 1997-től Szerbiában zavartalanul élhetett, étterembe és futballmeccsre járhatott, kétszer a saját nevén vették fel a kórházba, és élvezte a szerb állam nyugdíját.

Bizonyítékok vannak rá, hogy 1996-ban megállapodás született Richard Holbrook, Washington akkori balkáni közvetítője és Radovan Karadzsics volt boszniai szerb elnök között - jelentette ki a hágai ENSZ-törvényszékkel való kapcsolattartásért felelős belgrádi hivatal vezetője. Az állítólagos megállapodás szerint a volt boszniai szerb elnök eltűnik a politikai életből, cserébe 600 ezer dollárt, biztos lakóhelyet és hatfős őrizetet kap az USA-tól. Az amerikai kormány és Holbrook tagadja mindezt. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.