Bush bizonyítványát védi a tábornok
A húsz harci dandárból az idén csak egy, és jövő nyárra is csak néhány kivonását javasolja az Irakban lévő amerikai erők parancsnoka. David Petraeus tábornok és az Egyesült Államok bagdadi nagykövete, Ryan Crocker tegnap a képviselőház külügyi és a fegyveres erőkkel foglalkozó bizottságainak együttes ülésén terjesztette be az iraki helyzetről szóló, nagy érdeklődéssel várt jelentését, majd lapunk zárta után a képviselők kérdéseire válaszolt. Ma a szenátusban hallgatják meg őket, és ezzel kezdetét veszi a törvényhozás demokrata párti többsége és a republikánus George W. Bush elnök között az iraki háború folytatásáról szóló ütközet.
Petraeus az egész vasárnapot a Pentagonban, a várhatóan kemény kérdésekre való felkészüléssel töltötte. Álláspontja szerint korai megmondani, mennyire válik be az új taktika. A Pentagon szerint a januárban bejelentett létszámerősítés hatására Bagdadban és Anbar tartományban javult a biztonsági helyzet. A csapatkivonást sürgető ellenzék viszont azt állítja, hogy az összkép nem javul, sőt inkább romlik. Bush elnök eredetileg azt ígérte, hogy szeptemberre kiderül, beválik-e az új politika, majd ezt kitolta idén novemberre. Most Petreaus már jövő márciusról beszél, s addig a váltások ütemezésével rekordszintre, 170 ezer fölé növekedhet az Irakban lévő amerikai katonák létszáma. Ez azonban nem tartható sokáig, mert a megszállás fő terheit viselő tengerészgyalogság és szárazföldi hadsereg nem rendelkezik elég bevethető alakulattal, és a nemzetvédelmi stratégia kimondja, hogy az USA-nak a világ más részeiben is készen kell állnia az esetleges konfliktusokra. Irakban az USA hoszszabb távon legfeljebb 100 ezres megszálló hadsereget tud fenntartani. Ez azt jelentené, hogy a napi biztonsági feladatok zöme az iraki erőkre maradna. Busht és Petraeust megtámogatva Nuri al-Maliki iraki miniszterelnök tegnap azt mondta, hogy Irak saját erőinek még időre van szükségük.
A Fehér Ház hetek óta gerjeszti a "Petreaus-jelentéssel" szembeni várakozást. Az elnevezés a PR-tanácsadók trükkje, ugyanis a tábornok nem maga írja jelentését - ő csak "prezentálja" a Fehér Háztól kapott anyagot. A húzás arra épít, hogy a harcoló alakulatok parancsnokát nem lehet személyében támadni, az amerikai politikai kultúrában egy aktív tábornok szava szinte megkérdőjelezhetetlen. A demokrata párti politikusoknak, köztük az elnökjelöltségre pályázó szenátoroknak, Hillary Clintonnak, Barak Obamának, Christopher Doddnak és Joe Bidennek nagyon óvatosan kell eljárniuk Petreaussal, nehogy hazafiatlansággal vádolhassák őket.
Helyettük egy háborúellenes szervezet vállalta a személyes támadást. A Soros György által is támogatott MoveOn.org a New York Timesban közölt egész oldalas hirdetésben megkérdőjelezi Petraeus szavahihetőségét és elfogulatlanságát, illetve bírálja a kozmetikázott statisztikákat. A Pentagon újabban nem tekinti a vallási erőszak áldozatainak a robbantásos merényletekben meghaltakat, illetve azokat, akiknek fejét elölről érte a végzetes lövés. Ezzel a módszerrel augusztusban 165 halottat jelentettek Bagdadban, míg a CNN kórházi források alapján 612-t.