Visszakerül Táncsics börtöne Magyarországhoz

Ingatlancseréről szóló megállapodást írt alá hétfőn a magyar  külügyminiszter és a budapesti amerikai nagykövet; a dokumentum  értelmében az Egyesült Államok visszaadja Magyarországnak a Táncsics  Mihály egykori börtönét is magába foglaló, a Budai Várban található  épületet.

A megállapodás szerint az amerikai fél a Táncsics-börtönt is magában foglaló ingatlant két másik épülettel együtt adja vissza a  magyar államnak, ezek közül az egyik a Béla király úton, a másik a  Széchenyi rakparton található. Cserébe Magyarország átadja a  budapesti amerikai nagykövetség melletti két épületet, valamint  elvégzi ezek felújítását.

"A Szabadság téri ingatlanokat a magyar állam úgy adja át, hogy  azok irodai helységnek alkalmasak legyenek. Ennek költségeit a  magyar állam vállalja, ez 2,5-3 milliárd forintos összeg, de ebből  az ingatlanok értéke közötti különbség, mintegy nyolcszázmillió  lejön" - mondta Göncz Kinga külügyminiszter, újságírói kérdésre  válaszolva.
A magyar diplomácia vezetője hozzátette: még nem lehet pontosan  tudni, mire használják majd a visszakapott ingatlanokat. Az azonban  biztos, hogy Táncsics egykori börtönét látogathatóvá szeretnék tenni.

Göncz Kinga és April Foley budapesti amerikai nagykövet egyaránt  emlékeztetett arra, hogy George W. Bush elnök tavalyi budapesti  látogatásán született elvi egyezség az ingatlancseréről.

Foley hangsúlyozta: a szerződés két barát, két szövetséges  között köttetett, és jól példázza a kétoldalú kapcsolatok  kiválóságát.

Az épületcseréről szóló szándéknyilatkozatot még 2006  októberében írta alá Göncz Kinga külügyminiszter és April Foley  budapesti amerikai nagykövet; akkor fél évet szabtak a végső  megállapodás aláírására.
Az MTI azon kérdésére, hogy miért késlekedett a szerződés  aláírása, az amerikai nagykövet azt mondta: egy bonyolult  tranzakcióról van szó. April Foley kiemelte: alapvető fontosságú  volt a továbblépéshez az a közterület-használati megállapodás,  amelyet a nagykövetség augusztusban kötött az V. kerületi  önkormányzattal.

Az augusztus közepén aláírt szerződés garantálja, hogy az  amerikai nagykövetség igényeinek megfelelően alakíthatja ki  biztonsági zónáját a Szabadság téren, a belvárosi lakók ugyanakkor  visszakapják a Perczel Mór utca egy részét, a Kiss Ernő utcában  pedig biztosított lesz a gyalogosforgalom. A megállapodás ötven évre  szól, a nagykövetség ezalatt az idő alatt 1.8 millió dollárt fizet  az önkormányzatnak.

April Foley újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, az  ingatlancsere után is számos budapesti ingatlan marad amerikai  tulajdonban, egyebek mellett a nagykövetség, a nagyköveti  rezidencia, valamint raktárépületek.
Az egykori Táncsics-börtön, a mintegy ezer-ezerkétszáz  négyzetméter hasznos alapterületű ingatlan a II. világháborút  követően került amerikai tulajdonba. Az épületet a Függetlenség  napja júliusi kerti ünnepségén kívül ma alig használják. A lakóház  8-10 tengerészgyalogos szálláshelyéül szolgál, a volt  Táncsics-börtön emeletén pedig konditermet rendeztek be  tengerészeknek.

A Táncsics Mihály utca 9. szám alatti épületegyüttesből  szabadították ki a márciusi ifjak 1848. március 15-én, több mint  egyéves bezártságból Táncsics Mihály (1799-1884) írót, politikust, aki azután 1860-tól 1867-ig újra ott raboskodott.
(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.