A NOE bárkája
- A motoros rendőrökre figyeljetek, engedjük őket dolgozni. Az út négy kilométer, aki nem bírja, bárhol újra csatlakozhat. Elöl megy a Csepel teherautó, mindenki e mögé sorakozzon. A kék NOE-zászlón kívül csak a piros, fehér, zöld színű lobogót használjátok, és csakis a NOE értékrendje szerinti jelszavakat skandáljátok. Ez egy békés, politikamentes megmozdulás - jelentette ki szombaton, a Fiumei úton az ,56-os forradalom szimbólumának tartott Csepel teherautó platóján állva Topa Béla, a NOE "vezérkonferansziéja".
Engedjük meg: a NOE talán valóban a politikamentességben bízott, de az már gyanús lehetett számukra, amikor egy fekete terepjáróból izmos, kopasz fiatalember kikiáltott: "Veletek vagyunk, tartsatok ki!".
És ez csak a kezdet volt.
A demonstrálók élőláncot alkottak: a Fiumei út és a Kossuth tér közötti négy kilométeres szakaszon, a Baross tér - Rákóczi út - Astoria - Bajcsy-Zsilinszky út vonalán, valamint az Alkotmány utcán, egészen a Parlamentig sorakoztak fel a nemzeti színű zászlót és transzparenseket tartó tiltakozók, így énekelték a Tavaszi szél vizet áraszt című dalt. A Madách téren aztán, kisebb vita után, a Kossuth téri tüntetők árpád-sávos zászlókkal csatlakoztak a menethez.
A 30 civil szervezet által támogatott demonstrációhoz a Magyar Orvosi Kamara vezérkara mellett - persze, szigorúan magánemberként - csatlakozott a Fidesz 2009-es európai parlamenti kampányának vezetésével megbízott Schmitt Pál, majd Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke és Morvai Krisztina, a Független Civil Jogász Bizottság elnöke is.
A tömeg megtölti a Kossuth teret. A Máté család mind a négy gyereket elhozta: Fanni, Dani, Léni és Marci kiflit rágcsál. Az egyetemi oktató családfő csak annyit mond: - Fel akarjuk hívni a figyelmet, hogy a családokra senki nem figyel, holott mindent a mi zsebünkből vesznek ki. Itt már nem lehet hallgatni!
- Nekem öt fiam és tíz unokám van - értetlenedik árpádsávos zászlója tövében egy kalapos asszony, akit a rendező igyekszik rábeszélni arra, hogy inkább NOE-lobogót lebegtessen. Mindhiába.
A Kossuth téren végképp oda a politikamentességnek. Egyre gyakoribb a "Gyurcsány, takarodj!", "Vörös gyilkosok!", illetve a "Vörös fasiszták!" - jelszó.
Majd sorra jönnek a szónokok, akik úgy lépnek a rögtönzött emelvényre, mint a túlélők Noé bárkájára. Szabó Endre, a NOE elnöke arról beszél, hogy családok százezrei kerülnek végveszélybe, az oktatás és az egészségügy szétverésével gyermekeink jövőjét teszi tönkre a kormány, a társadalom erkölcsi válságba süllyed a mindent elborító hazugságáradat következtében.
Éger István, az orvosi kamara elnöke négy gyermek apjaként áll a rögtönzött színpadra:
- Itt az utolsó lehetőség, hogy a politikusok visszalépjenek, s megakadályozzák, hogy kétmaroknyi ember szórakozzon tömegek agyával és egészségével - mondja, majd mindenkitől elnézést kér, aki a mostani helyzetben "nem a megfelelő orvosi ellátásban részesül". Aztán sietve hozzáteszi, hogy "az egészség mindenkinek a közügye, ne csináljunk politikát belőle".
Persze. Nem csinált.
Mint ahogy nyilván Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke sem, amikor arról beszélt, hogy a "szociálisan érzékeny" kormány csak problémákat gerjeszt, amelyeket aztán nem old meg, káoszt teremt és félelmet. A megfélemlített ember pedig dühös lesz, majd előbb-utóbb erőszakhoz fordul."
A beszédek után Szabó Endre átadta Lezsák Sándornak, az Országgyűlés fideszes alelnökének a szervezet petícióját, amelyben a megszorító intézkedések visszavonását követelik.
Tavaszi szél vizet áraszt ide vagy oda - itt van az ősz, itt vannak újra.