Koszovóban szürke a diplomácia színe
- Nem tudom elképzelni, hogy a végén olyan helyzetbe kerüljünk, melyben Oroszországnak és az USA-nak szilárd pozíciói vannak, Európáé pedig egyszerűen nem létezik - mondta Luís Amado, az EU soros elnöki tisztét betöltő Portugália külügyminisztere Koszovóról. Az események éppen ebbe az irányba mutatnak, mivel a hétvégi kétnapos külügyminiszteri tanácskozáson nem sikerült "összefésülni" az unió 27 tagjának szempontjait. Úgy tűnik, Nagy-Britannia és Franciaország kész az USA oldalán elismerni Koszovó függetlenségét, Spanyolország, Görögország, Ciprus, Szlovákia és Románia elutasítja ezt, mások pedig, köztük Németország, ingadoznak.
Az ENSZ koszovói biztosa, Martti Ahtisaari a tartomány fokozatos függetlenedését javasolta, de ezt a BT-ben az olajdollárokon meggazdagodott Oroszország elvetette. Ezen felbátorodva Szerbia a múlt héten katonai erőszakkal fenyegetőzött. A kétmillió koszovói albánság szervezetei pedig heves tiltakozást ígérnek, ha nem kapják meg a függetlenséget.
Kurt Volker, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős főcsoportfőnöke kijelentette: Washington kész elismerni Koszovót, ha kikiáltják a tartomány függetlenségét. A kijelentés után Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő felszólította az ENSZ-t, tartsa féken az USA-t Koszovó ügyében. Vuk Jeremics külügyminiszter közölte: magyarázatot várnak Washingtontól.
A legnagyobb nyomás azonban a Koszovó jövőjéről tárgyaló "trojka" harmadik tagjára, az EU-ra nehezedik. Sokan ezt tartják a közös európai külpolitika vizsgájának. A hét végén Franciaország elutasította a Koszovó felosztására tett holland javaslatot. Ausztria több országgal azt az olasz ötletet vetette el, amely gyorsított uniós csatlakozási tárgyalásokat ajánlott volna Szerbiának. A külügyminiszterek abban sem tudtak megegyezni, mit lépjenek egy egyoldalú függetlenségi nyilatkozat esetén. Az EU nevében közvetítő Wolfgang Ischinger szerint a fekete és a fehér között rengeteg árnyalat van a diplomáciában, s most a megfelelő szürke árnyalatot keresik. Németország londoni nagykövete korábban már lapunknak is kifejtette: Koszovó az EU problémája, bármi is történjen, az árát nem Moszkva vagy Washington fogja megfizetni.