A meglepő papírforma

Az igazán nagy fesztiválok vége mindig szomorú. Velence anynyiban kivétel, hogy itt már a vége előtt pár nappal elkezdődik a gyász, mivel a hét közepén a szakma nagy része fogja magát, és továbbáll a világ legnagyobb fesztiválja címére pályázó Torontóba. Ezt az időjárás is megelégelhette, mivel esővel és szélviharokkal sújtotta a Lidót. A dekorációk leszakadtak, megrongálódtak, ráerősítve a világvége hangulatra. Még a rendezvény területén szétszórt (a négy évvel ezelőtti jubileumról megmaradt) aranyszín gipszoroszlánok is a lehető legváratlanabb helyeken hozzák rá a frászt az emberre.

Papírforma, amely mégis meglepő - így jellemezhető a 64. velencei filmfesztivál díjazottjainak sora. Papírforma, mivel a tengerentúli kritikusokon kívül senki sem csodálkozik. A Variety című filmes szaklap szerint a legnagyobb meglepetést Ang Lee Arany Oroszlánja okozta, mivel ők ellentmondásosnak találják a tajvani mester munkáját - amely egyébként megítélésem szerint hibátlan. A Lust, Caution fődíja csupán azért lehetett kérdéses, mert két évvel ezelőtt Lee már megkapta a Túl a barátságon című, "meleg cowboyfilmként" elhíresült érzékeny drámáért, és nagyon ritka az ilyen rövid időn belüli duplázás. De mivel a rendező azt is felülmúlta ezzel a második világháborús, Kína japán megszállása alatt játszódó, mindent elsöprő szerelmi drámával, több mint jogos az Arany Oroszlán. Sőt Rodrigo Prietonak a Lust, Caution fényképezéséért kapott operatőri díja sem lehet vita tárgya.

A legjobb rendezőnek járó Ezüst Oroszlánt a másik nagy esélyes, Brian De Palma kapta meg a Redacted (Szerkesztett) című, kőkemény háború- és Bush-ellenes áldokumentumfilmjéért. Bár a műfaji meghatározás nem igazán pontos, mert De Palma valós tényekből - egy amerikai katonák által megerőszakolt és felgyújtott, 14 éves iraki kislány drámájából - forgatott naplójátékfilmet. Az elismerés a filmnyelvi újításnak is szól. De Palmát pont egy évvel ezelőtt kérték fel, hogy minimális pénzből (ötmillió dollárból), digitális nyersanyagra (videóra) forgasson valamit. Akármit. Ő pedig ezzel a filmmel értelmet adott a videó képi világának: dramaturgiai eszközzé vált a kezében. További újdonság, hogy a tervek szerint a mozis bemutatóval egy időben az interneten és mobiltelefonokon is elérhető lesz majd a Redacted.

Ami a színészi díjakat illeti, az egyik szemem sír, a másik nevet. Tapsolok örömömben Cate Blanchettnek, aki a legjobb női alakítás díját vihette haza egy férfi, pontosabban a neves zenész, Bob Dylan bravúros megformálásáért Todd Haynes I'm Not There című zenés mozijában. (A mű a zsűri különdíját is megkapta.) A legjobb színész viszont bombameglepetés. A szakma biztosra vette, hogy a The Assassination of Jesse James by Coward Robert Fordban szenzációsan játszó Casey Affleck lesz egy oroszlánnal gazdagabb. A film stimmel, csak épp a másik főszereplő, Brad Pitt lett a befutó, akit Affleck kettő és fél perc alatt játszik le a vászonról. A döntés mögött minden bizonnyal a fesztiválpolitika áll: a sztárok a publicitás miatt nagyon fontosak, és ha megalázzák őket, rossz hírét kelthetik a mostrának.

"Magyar mondatok" Velencéből


"Amíg nem találkoztam Zsigmond Vilmossal, azt gondoltam, hogy egy nagy, bajuszos, mogorva ősmagyar harcos lehet. Amikor találkoztunk, meglepődtem, hogy ugyanolyan kedves és alacsony zseni, mint én". (Woody Allen).

"Vilmos a filmkamera legnagyobb mestereinek egyike, akinek nagyon konkrét elképzelései vannak arról, hogy milyen kép illik a jelenethez. Sokat vitáztunk, néha én nyertem, néha ő." (Brian De Palma)

"Én vagyok a világ leghíresebb mexikói magyarja! Azért ismertek ti ott engem?" (Edward James Olmos)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.