Meglepetés: nem az iszlamisták győztek Marokkóban
A Le Monde című francia napilap vasárnapi számában közölt előzetes eredmények szerint az Isztiklal 52 mandátumot szerzett. A választás nagy esélyesének tartott, iszlamista Igazság és Fejlődés Párt (PJD) a második helyre szorult 47 képviselői hellyel.
Az előző törvényhozásban két laikus párt, a Népi Erők Szocialista Szövetsége (USFP) és az Isztiklal (Függetlenség) volt a legerősebb: előbbinek 50 fős frakciója volt, utóbbinak mindössze két mandátummal jutott kevesebb. Az USFP azt remélte, hogy a választók megjutalmazzák a kormány óvatos gazdasági és szociális reformjaiért, de a mostani eredmények szerint csak az ötödik helyen végez és 36 képviselői helyre számíthat.
Az előzetes eredményeket Sakíb Benmúsza marokkói belügyminiszter hozta nyilvánosságra, fenntartva, hogy a mandátumok megoszlása még változhat a hivatalos végeredmények vasárnap estére tervezett kihirdetéséig. Az iszlamista ellenzék szerint a választásokat elcsalták, a voksokat megvették.
"Piszkos pénz áramlott a választási rendszerbe. Ezt előre láttuk, és meg is állapítottuk" - jelentette ki Lahcen Daúdi, a PJD elnökhelyettese. "Ez nem csak számunkra szomorú, hanem a marokkói demokráciára nézve is".
A szavazást 19 ország 52 megfigyelője ellenőrizte, akik első értékeléseikben úgy foglaltak állást, hogy a szavazás tiszta volt. Részletes jelentésüket néhány héten belül ígérik. A megfigyelők csoportját vezető, bolíviai Jorge Fernando Quiroga az iszlamisták korrupciós vádjával kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy nem tapasztaltak ilyesmit.
Washingtonban jelezték, hogy figyelemmel kísérik a szavazást. A Fehér Ház reményének adott, hogy az Egyesült Államoknak a demokráciáért folytatott közel-keleti és afrikai kampánya hozzájárul a szélsőséges iszlám eszmék visszaszorításához.
A 15,5 millió választásra jogosult állampolgár 325 képviselői mandátum sorsáról döntött 33 politikai párt és 13 független lista jelöltjei közül. 295 képviselőre 95 választási körzetben szavaznak, míg 30 - nők számára fenntartott - képviselői helyet egy külön "országos lista" jelöltjei közül tölthettek be. A részvételi arány alig 37 százalékos volt a VI. Mohamed trónra lépése óta második parlamenti választáson.
Egyelőre nyitott kérdés, hogy melyik párt alakíthat kormányt, de a marokkói választási törvény gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy egyetlen politikai szervezet uralja a parlamentet. (Mostanáig egy balközép koalíció kormányzott, amely hat párt összefogásával alakult meg.) A miniszterelnököt és a fontosabb tárcák vezetőit az uralkodó, a hatalom tényleges birtokosa nevezi ki, aki nem csak a kormányügyeket intézi és a hadsereg legfőbb parancsnoka, de az "Amir al-Muminin" (a hívők parancsnoka) cím birtokosaként vallási vezető is.
(MTI)