Bush újabb "nyelvbotlásai" az ausztráliai APEC-csúcson

A dél-koreai elnök értetlenkedve fogadta amerikai kollégája, George Bush szavait pénteki nyilvános vitájukon Sydneyben a Koreai-félsziget békéjével kapcsolatban.

Bush ugyanis a tévékamerák előtti beszélgetésükön, amelyet az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) fóruma alkalmából rendeztek, s amelynek fő témája az észak-koreai atomfegyverprogram miatt kialakult nemzetközi válság volt, bejelentette: az Egyesült Államok hajlandó megfontolni egy szabályos békeszerződés megkötését Észak-Koreával abban az esetben, ha az ázsiai ország felhagy atomfegyverprogramjával. Mint mondta, egy végleges szerződésre gondol, amely felváltaná az 1950-53 közötti koreai háborút lezáró tűzszüneti megállapodást.

Abban egyetértettek, hogy történt előrelépés a kérdésben, de utána olyan párbeszéd alakult ki közöttük, amely szokatlan a szépítő és körmönfont megfogalmazások jellemezte diplomáciában. Ro Mu Hjon kérte Busht: fejtse ki egyértelműbben, mire gondol a koreai háború hivatalos lezárását illetően. Mindkettőjük hangneme higgadt volt, de Bush így válaszolt: "Nem tudom egyértelműbben mondani, elnök úr. Várjuk a napot, amikor véget érhet a koreai háború. Ez akkor fog elkövetkezni, amikor Kim Dzsong Il (észak-koreai vezető) ellenőrizhetően megsemmisíti atomfegyvereit, és felszámolja fegyverprogramját."

Bush a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) képviselőivel tartott közös ebédjén bejelentette, hogy texasi birtokán találkozót szervez az ASEAN-tagországok vezetői, köztük mianmari vezetők számára, annak ellenére, hogy Washington hevesen bírálja Rangunt a demokrácia lábbal tiprása miatt. A Fehér Ház szerint míg Bush általában államfőket hívott meg, Washington még nem döntötte el, hogy Mianmar milyen szinten képviseltetheti magát. Az amerikai elnök a meghívást nyilvánvalóan azzal a céllal tette, hogy ne alakuljon ki az a látszat, mintha nem törődne a térséggel. Bejelentette még, hogy Washington nagykövetet készül kinevezni a tíztagú ASEAN-ba.

APEC vagy OPEC?

Bush először rögtön azután szólta el magát, hogy egy üzleti fórumon átvette a szót John Howard ausztrál miniszterelnöktől. "Miniszterelnök úr, köszönjük a bevezetőjét. Köszönjük, hogy ilyen nagyszerű házigazdája az OPEC-csúcstalálkozónak" - mondta Bush a több száz fős közönség általános derültségére, majd kijavította magát, és azzal tréfálkozott, hogy az ausztrál kormányfő meghívta a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) jövő nyári csúcsértekezletére. (Ausztrália sohasem volt tagja az OPEC-nek.)

Osztrák csapatok Irakban

Az amerikai elnök a másik bakit akkor követte el, amikor felszólalásában felidézte, hogy Howard miniszterelnök tavaly Irakban felkereste az "osztrák csapatokat". Ausztria nem állomásoztat csapatokat az arab országban, ellentétben Ausztráliával, amelynek 1500 katonája szolgál a térségben. George Bush mindezt azzal fejelte meg, hogy beszéde végeztével rossz irányba indult el a pódiumról, kicsit elbizonytalanodott, végül az ausztrál miniszterelnök igazította útba.

Az amerikai rakétapajzsról tárgyalt Putyinnal

Elsősorban az amerikai rakétapajzs egyes elemeinek Közép-Európába telepítésére vonatkozó amerikai tervről tanácskozott pénteken Sydneyben Bush és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Putyin újságíróknak megerősítette, hogy a két ország szakértői hamarosan megtekintik Azerbajdzsánban a gabalai radarállomást, amelynek közös orosz-amerikai használatát javasolja Moszkva a rakétapajzs európai telepítése helyett.

Bush "szívélyesnek és építő jellegűnek" értékelte a pénteki egyórás megbeszélést, amelyen a két magas rangú politikus közös programot is tervezett: elhatározták, hogy elmennek együtt horgászni Szibériába.
(forrás: MTI)

Ro Mu Hjon és George Bush a csúcson
Ro Mu Hjon és George Bush a csúcson
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.