Egy hét Mahler
Fischer Iván, a Fesztiválzenekar vezetője és a Magyar Gustav Mahler Társaság úgy gondolta, a budapesti Operaház vezetőjeként is tevékenykedő Mahler munkásságát jobban meg kellene ismertetni a hazai közönséggel, és új magyar klasszikus zenei művek létrehozását is szerették volna ösztönözni. Ebben a szellemben rendezik meg most már harmadszor a Mahler Ünnepet, amelyen évről évre a koncertek mellett például kiállításokkal emlékeznek a zeneszerzőre.
Az idei fesztivált a tervek szerint vasárnap délután Hiller István kulturális miniszter nyitja meg Fischer Ivánnal közösen a Művészetek Palotájában. Ez egyben az idei Mahler-kiállítás megnyitója is, amely a zeneszerző műveinek első, az 1920-as években rögzített hivatalos lemezfelvételeit mutatja be. A kiállított darabok a Kanadában élő Fülöp Péter gyűjtő kollekciójának részei. A tárlat október 2-ig tekinthető meg.
A fesztivál gerincét ezúttal is a nagyzenekari koncertek alkotják. A Fesztiválzenekar szeptember 9-én, 11-én és 13-án a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben ad koncertet, amelyeken Strauss művei mellett Mahler Halotti ünnepét (Todtenfeier) és a IV. szimfóniát adják elő a svéd Miah Persson (szoprán) közreműködésével. A zenekar negyedik koncertjét idén is az új műveknek szenteli: szeptember 12-én a Fesztivál Színházban Fekete Attila operaénekes közreműködésével mutatják be Vajda János Az öt kenyérről című kamaraoperáját, amelyet a szerző a Mahler Ünnep felkérésére írt, valamint a fiatalon elhunyt zeneszerző, Viktor Ullmann Atlantisz császára, avagy a Halál nemet mond című egyfelvonásos operáját, amelynek ez lesz a magyarországi bemutatója. Az idei külföldi vendég a neves amerikai bariton, Thomas Hampson, aki szeptember 16-án lép színpadra a Művészetek Palotájában. A koncerten Mahler művei mellett néhány Liszt-dal hallható.
Idén is csatlakozott a fesztiválhoz a Magyar Rádió, amely nemcsak a hangversenyeket közvetíti, hanem több műsorban is foglalkozik a zeneszerzővel és munkásságával.