Büntetés helyett elégtételt

Hárommilliós kártérítést fizetett áldozatának egy balesetet okozó sofőr, és hasonló összeget tett le egy súlyos testi sértés elkövetője is. A bűncselekmények elkövetői és sértettjei január óta mediációs eljárás keretében kereshetik a jóvátétel lehetőségét.

Úgy 1500 büntetőügyben kezdeményeztek közvetítői eljárást január óta, és az eddig létrejött több mint hatszáz egyezség alapján a sértettek 120 millió forint kártérítéshez juthatnak - hangzott el a pártfogás napja alkalmából tegnap rendezett szakmai konferencián. Bűncselekmények esetén idén januártól van lehetőség a mediációra, feltéve, hogy azt a sértett kívánja s az elkövető kész elégtételt nyújtani, és a cselekmény legfeljebb öt évig terjedő börtönnel sújtható. A közvetítői eljárást az ügyészségek és a bíróságok indítványozhatják, s a két fél közötti egyeztetést az igazságügyi tárca pártfogó felügyelői szolgálatának közreműködésével folytatják le. Ha van megegyezés, a tettes elkerülheti a felelősségre vonást.

Háromszáz körüli esetben közlekedési baleset és hasonló számban lopás miatt indult mediációs eljárás, emellett 250 súlyos testi sértés, illetve száz körüli csalás és sikkasztás, s ugyanennyi rongálás elkövetője és áldozata keresheti a megegyezés bíróságon kívüli lehetőségét. Hatvani Erzsébet, az Igazságügyi Hivatal vezetője kérdésünkre elmondta: mostanáig körülbelül hatszáz ügy zárult egyezséggel, míg az esetek tizedében nem született megállapodás.

A mediáció lényege, hogy a vétkes fél tanúsítson megbánást, kérjen bocsánatot, az áldozat pedig kapjon elégtételt - hangsúlyozta a főigazgató. Ez nem feltétlenül készpénzt jelent, és nem is cél - tette hozzá -, hogy a büntetést a tehetősebbek így válthassák meg. Egyébként volt olyan eset, amikor a sértett kérte a mediációs eljárás lezárását, mert a tettes azt hitte, ha fizet, mindent megtehet. "Engem senki nem vesz meg kilóra" - mondta az áldozat.

Nem közömbös, hogy lehetőség szerint a kár is megtérüljön, például fizessen az elkövető. Ennyivel azonban a tettes nem feltétlenül ússza meg, mert előfordult, hogy valakinek saját kezűleg kellett körülkerítenie egy tanyát, ahová korábban lopni járt. Egy közlekedési balesetet okozó sofőr pedig - a kártérítés mellett - vállalta, hogy a kezelésekre fuvarozza súlyosan sérült és hosszas rehabilitációra szoruló áldozatát.

Répássy Róbert fideszes politikus szerint a kormány olyan bűnelkövetőket fog rászabadítani újra a társadalomra, akik kezéhez számtalan ember vére tapad. "A Gyurcsány-kormány emberi jogokra hivatkozik, de ezek szerint megfeledkezik a megölt ártatlanok és a tisztességes állampolgárok emberi jogairól, akik féltik családjukat, gyermekeiket" - írja közleményében.

Módosítaná az igazságügyi tárca a büntető törvénykönyvet, a szabályozásból a tervek szerint kikerülne a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés - erről Kondorosi Ferenc államtitkár beszélt tegnap. Elmondta: életfogytig tartó büntetést alkalmaznának, ám azt húsz év után kötelező lenne felülvizsgálni. (L. K.)

Chip a zárkában, Dale egyezséget kötött
Chip a zárkában, Dale egyezséget kötött
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.