Az elektromos lant sem akadály
A két és fél éve létező internetes oldalt a Magyar Zeneművészeti Alapítvány működteti, amelyet két magánszemély, Lakatos Péter ügyvéd és Kertész András operaénekes, az alapítvány igazgatója hozott létre. Céljuk eleinte egy olyan adatbázis létrehozása és működtetése volt, amelyhez a klasszikus zenészek ingyen csatlakozhatnak magyar és angol nyelvű portfóliójukkal, és amelyben a koncertszervezők, az ügynökségek is térítés nélkül találhatnak zenészeket programjaikhoz. Ma már több mint nyolcszáz művészről kereshet információkat bárki, az oldal azonban jóval több lett ennél.
- A tevékenységünk mára kettévált - mondja Kertész András. - Egyrészt információt szolgáltatunk: összegyűjtjük a pályázatokra, ösztöndíjakra, versenyekre vonatkozó adatokat, és tervezzük egy naprakész koncertnaptár elindítását is. Másrészt munkánk egyre nagyobb részét jelenti a menedzseri tevékenység. Szerencsére egyre több koncertszervező tud rólunk: nemrég például valaki sürgősen elektromos lanton játszó muzsikust keresett, és a segítségünkkel talált is, pedig ez finoman szólva nem elterjedt hangszer.
Az egyik legfontosabb céljuk, hogy folyamatosan tudjanak fellépési lehetőséget biztosítani a regisztrált művészeknek. Ezért segítenek megrendezni például szeptember 7-én a Művészetek Palotájában a Hongkong Magyarországon című estet. Kertész András azt mondja: tapasztalataik szerint a távol-keleti országok napjainkban igencsak ki vannak éhezve a sajátjuktól eltérő, európai kultúrára. Magyarországnak nincs ott képviselője, ezért is fontos ez a koncert: erre ugyanis a két ország üzletembereit, kulturális szakembereit hívják meg.
Kertész András és munkatársai azt is szeretnék megmutatni, hogy egy megfelelő hozzáállással rendelkező, felkészült munkatársakkal dolgozó civil szervezet igenis képes támogatókat szerezni, és meg is tudja őket tartani. Az ő alapítványuk szinte kizárólag önkéntesekkel dolgozik, és bár minimális pénzt nyernek a különböző pályázatokon, az őket támogató cégek nagyjából évi negyvenmillió forint értékű munkát végeznek el a számítógépes rendszer, az adatbázis, az irodai infrastruktúra karbantartásától és fejlesztésétől kezdve a szórólapok, programfüzetek grafikai-tervezési munkálataiig.
- Még valamit szeretnénk elérni - mondja az igazgató. - Induljon érdemi vita arról, hogy mit kell tennünk ahhoz, hogy tizenöt-húsz év múlva is legyen közönsége a klasszikus zenének, vagy arról, hogy ki is fogja a jövőben finanszírozni ezeket a koncerteket. Arról, hogy hogyan lehetne az emberek hétköznapjaiba visszacsempészni a komolyzenét.