Egy eltűnt fémtolvaj nyomában
Ne szépítsük a dolgot: a 44 éves Lázár Gábor ez év április 29-én késő este lopni indult. Csakúgy, mint más napokon, hetente általában két-három alkalommal. A visszaesőnek számító férfi - aki több alkalommal is ült már börtönben kisebb bűncselekményekért - az utóbbi években elsősorban fémlopásból élt.
- Nem tudott ellenállni az alumíniumnak meg a sárgaréznek - mentegeti őt Lázár Ibolya, a férfi nővére. A Fejér megyei faluban csak Bandiként ismert Lázár Gábornak nem volt saját családja, nővérével és annak férjével élt együtt egy lepsényi házban.
- Bandi mindig azt mondta magáról, hogy ő egy kleptomániás - mondja Szabó János, a férfi sógora. - Akárhova bement, mindig azt nézte, hogy milyen fémet lehetne elvinni. Négy-öt fémkereskedővel állt kapcsolatban, akik általában néhány ezer forintot, ritkábban akár 15-20 ezer forintot is megadtak egy-egy szállítmányért. Aznap este is lopni ment. Még nem volt éjfél, amikor felült a biciklijére, és nekiindult az éjszakának. Nem árulta el, hova megy, csak anynyit mondott, hogy már kinézte magának, mit fog hazahozni.
A rendőrségi vizsgálat adatai szerint Lázár Gábor április 30-án hajnalban - éjfél után 42 perccel - megpróbálta felhívni a nővérét, de ő elalvás előtt kikapcsolta a telefonját. Egy perccel később Lázár Ibolya lányának, a szomszédos Mezőszentgyörgyön élő Szabó Ellának csörgött a mobilja.
- Álmomból riadtam fel, eltartott pár pillanatig, amíg rájöttem, hogy a Bandi keres - meséli az unokahúg. - Csak annyit mondott a telefonba, hogy elütötte őt egy autó az M7-es balatonakarattyai hídjának közelében, és menjek érte kocsival. Ezután lerakta a mobilt. Azonnal visszahívtam, fel is vette. Mondtam neki, hogy menjen le az útról, nehogy egy újabb autó elüsse. Megkérdeztem, hogy milyen sérülései vannak, mire annyit mondott, hogy nagyon fáj a mellkasa, és alig kap levegőt.
Szabó Ella autóba ült, hogy felébressze a szüleit. Mielőtt Lepsénybe ért volna, újabb hívás érkezett a férfitől.
- Akkor már nagyon nehezen beszélt, azt kérte, hogy hívjak mentőt meg rendőrt, mert elütötte őt egy autó - mondja Szabó Ella.
Lázár Gábornak volt még egy utolsó hívása is: néhány perccel egy óra előtt az unokahúgának az élettársát, az akkor éppen Budapesten tartózkodó Oláh Jánost tárcsázta. Neki azonban már nem tudott értelmesen beszélni, a fiatalember már csak hörgést és nyöszörgést hallott a vonal végéről.
A telefontársaság adatai szerint ezekután már csak bejövő hívások érkeztek Lázár Gábor telefonjára. A családtagok azonban hiába tárcsázták percenként, már senki sem vette fel a mobilt.
- Nem telt el húsz perc az első hívás után, és már ott voltunk annál a hídnál, amit a telefonban mondott - folytatja a történetet Lázár Ibolya. - De nem találtuk a Bandit. Lépésben araszoltunk az úton egészen az akarattyai benzinkútig, ahol véletlenül találkoztunk két rendőrjárőrrel. Elmondtuk nekik, hogy mi történt, ők pedig azonnal jöttek segíteni, sőt reggelig további két rendőrautó is beszállt a keresésbe. Egyetlen nyomot sem találtunk.
Néhány órával később azonban a családtagok rábukkantak Lázár Gábor kerékpárjára: az úttal párhuzamosan futó bokrok túloldalán volt letámasztva. Nagyjából azon a helyen, amit a férfi a telefonban is megjelölt. A biciklin semmilyen sérülés nyomát sem találták. A kormányon ott lógott az a vászonszatyor, amiben a láthatósági mellényt, a vizet, meg a fémszereléshez szükséges szerszámokat tartotta.
- Valószínűleg maga a Bandi hagyhatta ott - találgat Szabó János. - Ha tényleg elgázolta őt egy autó, akkor megmagyarázhatatlan, miért nem találtak a rendőrök a helyszínen se vérnyomot, se féknyomot, se bármilyen letört autóalkatrészt.
A rendőrség eltűnés miatt államigazgatási eljárás keretében vizsgálta az ügyet - konkrét eredmény nélkül. R. Szabó Ágnes, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta: három alkalommal több tucat önkéntes bevonásával fésülték át azt a területet, ahol Lázár Gábor a mobiltelefonja cellainformációi alapján a kérdéses időpontban tartózkodhatott.
- Nem találtuk nyomát annak, hogy a férfit baleset érte volna, és a halottkereső kutyák sem bukkantak értékelhető nyomra - mondja a szóvivő. - Ellenőriztük az eltűnt személy összes kapcsolatát, de nem merült fel bűncselekmény gyanúja. Lázár Gábor felkerült az eltűnt személyek körözési listájára, ám amíg új érdemleges adat nem merül fel az ügyben, vagy nem kerül elő a férfi holtteste, nem tudunk mit tenni.
A családtagok számára érthetetlen a rendőrség hozzáállása, szerintük ugyanis egyértelmű, hogy bűncselekmény történt. Lázár Gábor nővére most azt tervezi, hogy az ügyészséghez fordul, hátha kikényszerítheti a rendőrségi nyomozás megindítását.
- Nem állítom, hogy szándékosan megölték az öcsémet, de biztos, hogy baj érte - mondja Lázár Ibolya. - Hova tűnhetett volna az első telefonhívás után, ha csak valaki el nem vitte őt a helyszínről? Az biztos, hogy a baleset után a testvérem jó pár percig egyedül maradt, különben nem tudott volna telefonálni. Szerintem valaki elgázolta a Bandit, aztán először cserbenhagyta, majd később visszament érte, és elrejtette a holttestét. Ez pedig bűncselekmény!
A rendőrség szerint az eddig feltárt adatok nem támasztják alá a család által felállított verziót. R. Szabó Ágnestől megtudtuk: a megyében még nem fordult elő olyan eset, hogy egy közúti baleset áldozatának holttestét a gázoló eltüntette volna. Arra sem akadt még példa Fejérben, hogy egy fémtolvaj bűncselekmény áldozatává váljon. Igaz, néhány évvel ezelőtt fémlopás közben halálos áramütés ért egy tolvajt.
A lepsényiek többsége ismerte Lázár Gábort, aki a fémlopásból származó jövedelmét jórészt kocsmára meg játékgépekre költötte. Többen is megjegyezték: az elmúlt években több helyi családdal került összetűzésbe a fémlopások miatt.
- Az igaz, hogy tolvaj volt, de őt is megilletné a végtisztesség - mondta Lázár Ibolya. - Tudom, hogy már nem él, de nem nyugszom addig, amíg ki nem derül, hogy pontosan mi történt vele.