Bíróság elé kerülnek az osztrák neonáci kiskatonák
A videó felbukkanása a neten felzúdulást keltett, lévén Ausztriában az ilyen szereplést, mint minden náci tevékenységként minősíthető megnyilvánulást tilt a törvény. A hadsereg illetékesei azonnal megkezdték a nyomozást, s már azonosították a felvételeken látható két fiatalembert, és két másik, szemlélődő társukat is. A felvétel szolgálati időn túl készült, minden bizonnyal mobil telefonnal, ám a salzburgi Schwarzenberg laktanya falai között. Az elkövető újoncok egyikéről szélsőjobboldali kapcsolatok feltételezhetőek. Az államügyészség már bekapcsolódott a nyomozásba, amelyet nem csak polgári bírósági, hanem katonai fegyelmi eljárás is követ, így az érintettek kétféle ítéletre is számíthatnak. Az ügyben a hadsereg vezetői és Norbert Darabos védelmi miniszter egyaránt azt a véleményt képviselték, hogy az ilyen akciókkal kapcsolatban a nulla tolerancia elve és gyakorlata érvényesül.
Csaknem ezzel a múlt rémségeit felelevenítő incidenssel egyidejűleg az osztrák kormány a jeruzsálemi Wiesenthal Központ bírálatával volt kénytelen szembesülni. Utóbbi szerint Ausztria folyamatosan és tökéletesen csődöt mond a náci háborús bűnösök üldözése és bíróság elé állítása terén. A témáról kiadott ezévi jelentés úgy fogalmaz, hogy több osztrák származású egykori náci tömeggyilkos máig kikerüli az osztrák igazságszolgáltatást. A bécsi igazságügyi minisztérium annyit elismert, hogy „történtek mulasztások” e téren –igaz, inkább korábbi igazságügyi kormányzatok idején. A minisztérium szóvivője arra hivatkozik, hogy most először jutalmat tűztek ki két olyan náci bűnös nyomravezetőinek, akik ellen letartóztatási parancs van érvényben. A két érintett, a jelenleg 93 éves Aribert Heim, a mauthauseni tábor egykori orvosa, aki foglyok tucatjait injekciózta a halálba, és a 95 éves Alois Brunner, a görögországi és magyarországi deportálások egyik felelőse. Az egyenként 50 ezer eurós fejpénz kitűzése óta már tíz bejelentés érkezett. Brunnert Szíriában sejtik, Heim feltételezett tartózkodási helye Chile. Több más konkrét esetre is van magyarázat, hol kiadatási probléma, hol az illető idős kora és egészségi állapota akadályozza a bírósági eljárást. Egyike ezeknek a 93 éves Milivoj Asner, a horvát usztasa kormány rendőrfőnöke, aki ellen a vád a részvétel deportálásokban, áldozatok bántalmazásában, fosztogatásokban. Ő ma Aschner néven háborítatlanul él Klagenfurtban, s kiadatását az osztrák hatóságok demenciájára hivatkozva utasítják el.
Mai aktív politikust is érint az újnáci tevékenység vádja. Heinz-Christian Strache, a Szabadságpárt vezetője, amint azt már tanúk is bizonyítják, 1989-ben nemcsak részt vett egy németországi tiltott neonáci tüntetésen, de rövid időre a német rendőrség le is tartóztatta. Strache és társai az FPÖ-ben ifjúkori botlást emlegetnek, több politikus, elsősorban a Zöldek soraiból lemondását követeli.
Bécs