Előléptettek több, októberben hibázó rendőrt

Az Országos Rendőr-főkapitányság megadta az Origonak, hogy kik voltak azok a magas rendfokozatú, vezető beosztású parancsnokok, akik a rendőrségi jelentés szerint szakmai hibákat követtek el a 2006. október 23-ai tömegoszlatáskor; az origo szerdai írása szerint a hat érintettből hármat előléptettek, hárman pedig nyugdíjba vonultak. Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter elmondta: ha korábban is nyilvánvaló volt, hogy  a rendőri vezetők hibáztak, akkor szakmai, személyzeti hiba volt az előléptetés. A Fidesz szerint ez azt jelzi, "a legrosszabbra kell felkészülni".

A tavaly október 23-án és az azt követő időszakban történteket rendőrszakmai szempontból értékelő jelentést egy bizottság készítette, amelyet Papp Károly, ez időszakban Fejér megye rendőrfőkapitánya, azóta a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz)  parancsnoka vezetett. A jelentés azt állapította meg, hogy alapvetően törvényes volt a rendőrségi fellépés, de több elemében is szakszerűtlenségek mutatkoztak, néhány parancsnok pedig hibázott.

A Papp-jelentést az ORFK eredetileg nevek nélkül hozta nyilvánosságra. Az origo az érintettek nevére lett volna kíváncsi, és arra, hogy lett-e következménye a hibáknak, ezért azt kérte a rendőrségtől, hogy adja meg a nyilvánosságra hozott anyagból  kihúzott neveket. Az ORFK feltette ugyan honlapjára a teljes jelentést, de továbbra sem volt egyértelmű, hogy kik hibáztak, mert  a szövegben keresztnév nélkül vagy kódneveken szerepeltek az érintettek. Az internetes portál ezt követően Péterfalvi Attila adatvédelmi biztoshoz fordult, aki egyértelművé tette: a  jogszabályok alapján a nevek és rendfokozatok nyilvánosak.

A rendőrség közölte a portállal a neveket, egyúttal azt kérte, hogy ne közöljék azokat, mert ez "hamis következtetések levonására" adhat alkalmat, "méltánytalan az érintett személyekre nézve, emellett pedig alapot adhat a személyes adataikkal történő  visszaélésre" - olvasható a portálon.

A portál közli: a hibázó rendőri vezetők közül időközben nyugdíjba vonult Gergényi Péter, aki akkor Budapest  rendőrfőkapitánya volt, Lapid Lajos, aki akkor a BRFK közbiztonsági  igazgatója volt és Gulácsi Sándor ezredes, aki akkor a tömegoszlatás  parancsnoka volt.

Két, a jelentés szerint hibázó rendőri vezető - Majoros Zoltán  ezredes és Pigler István alezredes - időközben magas rangú szakmai  munkájáért elismerést kapott. A jelentés szerint hibázó Nagy-Juhák  István ezredes - aki akkor a VII. kerületi rendőrkapitányságot  vezette -, jelenleg a budapesti rendőrfőkapitány közbiztonsági  helyettese.

Az ORFK közlése szerint az októberi zavargások során elkövetett  hibákért egy alezredest megróttak és alacsonyabb rangú rendőröket  "hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás" miatt vontak  felelősségre.
Az MTI megkeresésére az ORFK nem kívánt reagálni a cikkre.

Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter reagálásában az MTI-nek elmondta: ha bizonyítékokkal alátámasztható, hogy a rendőri vezetők hibáztak, szabálysértéseket, vagy bűncselekményeket követtek el, akkor ennek fényében meg kell vizsgálni az előléptetéseket. Ha azonban csak az előléptetések után derült ki,  hogy hibáztak, az "egy más dolog" - tette hozzá. "Ha ez az előléptetés olyan időpontban történt, amikor lehetett tudni, hogy ezt a hibát megállapítják, vagy ez nyilvánvaló volt, akkor nyilvánvalóan az előléptetés szakmai, személyzeti hiba" -  mondta Takács Albert a távirati iroda kérdésére a kormányszóvivői  tájékoztatón. A miniszter elmondta: nem tudja, hogy ki, kiket, hogyan és mikor léptetett elő, mint ahogy azt sem, mit tartalmaznak a döntések.

Balog Zoltán, az országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke a rendőri vezetők nevének nyilvánosságra hozatalára úgy reagált: ha valaki hivatalos megbízásból jár el, állampolgárokkal szemben intézkedik, akkor az ő neve nyilvános, vállalnia kell a cselekedetét. Mint mondta, súlyos hiányosság, hogy még mindig nem vállalta senki a felelősséget az október 23-án történtek miatt. Ha a miniszterelnök nem teszi meg, akkor miért tennék meg a beosztottak?  - tette fel a kérdést. Az, hogy nyilvánosságra kerültek a nevek, és eszerint a hibázó rendőri vezetők közül hárman már nyugdíjba vonultak, hármat pedig előléptettek, azt gondolom, nemcsak azt jelzi, hogy a kormányzat semmit nem tanult ebből az akcióból. Azt kell mondanom, hogy attól  félek, az október 23-án történtek megismétlődése készülődik - fűzte  hozzá.  Hozzátette: véleménye szerint "a legrosszabbra kell felkészülni", ha az embereket megjutalmazzák azért, mert "kilövik ártatlan, békés emberek szemét", és "lovasrohamot vezényelnek tisztességes ünneplő polgárokkal szemben" és ezek után nem vonják felelősségre.

(MTI)

Takács Albert
Takács Albert
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.