A Dzsihád Unió tagjai Németországban terveztek támadásokat

Németországban lévő amerikai katonai és polgári célpontok ellen terveztek terrortámadásokat azok a személyek, akiket előző nap vettek őrizetbe a német hatóságok - közölte szerdán közös sajtóértekezletén Monika Harms szövetségi főügyész és Jörg Ziercke, a Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) elnöke.

Wolfgang Schäuble belügyminiszter szerint a történtek egyértelműen bizonyítják, hogy Németország a nemzetközi terrorizmus fenyegetettségének középpontjában áll.

A szerdán Karlsruhéban tartott közös sajtóértekezleten Monika Harms és Jörg Ziercke megerősítette, hogy három, egyértelműen iszlám hátterű gyanúsítottról - az iszlám vallásra áttért két német és egy török állampolgárról - van szó, akik ellen időközben már letartóztatási parancsot adtak ki. A szóban forgó személyek a gyanú szerint a Dzsihád Unió elnevezésű terrorszervezet német sejtjének a tagjai. A korábban elsősorban Közép-Ázsiában tevékenykedő, de az utóbbi időben Európát mind inkább célba vevő radikális iszlám szervezet szoros kapcsolatban áll az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal. A gyanúsítottak korábban állítólag Pakisztánban  kaptak kiképzést.

Harms és Ziercke szerint a talált robbanóanyagok arról tanúskodnak, hogy a gyanúsított személyek a 2004. márciusi, madridi és a 2005. júliusi, londoni merényleteknél is pusztítóbb erejű robbantásokat hajthattak volna végre.

A BKA elnöke közölte, hogy a hatóságok több hónapos nyomozás után kedden az észak-rajna-vesztfáliai Oberschledornban vették őrizetbe a szóban forgó személyeket. A GSG9 elnevezésű elitegység bevetésével végrehajtott akció során lövöldözés tört ki, és egy rendőr könnyebben megsebesült.

Ziercke és Harms egyértelműen nem erősítette meg azokat a korábbi értesüléseket, hogy a tervezett terrortámadások elsődleges célpontja a frankfurti repülőtér és a ramsteini amerikai katonai támaszpont lett volna. Feltételezésük szerint a letartóztatott személyek főleg amerikai katonai és polgári létesítmények, továbbá  repülőterek ellen támadások sorozatát tervezték, amelyek számos polgári áldozatot követelhettek volna. Az iszlám hátterű, az Egyesült Államokkal szembeni gyűlölet által motivált merényletek előkészítése a hatóságok tudomása szerint a tavalyi év vége óta folyt, a gyanúsítottak már akkor amerikai katonai létesítményeket  "térképeztek fel", de a bűnüldöző szervek szinte kezdettől fogva több száz fős kontingenssel követték nyomon a gyanúsítottakat, s ellenőrizték minden lépésüket. A lakosság - mint fogalmaztak - egy pillanatra sem volt veszélyben.

Az őrizetbe vétel előtt a szövetségi, illetve helyi hatóságok több tartományban mintegy harminc olyan létesítményt és épületet átkutattak, amelyeket az őrizetbe vett személyek a tervezett merényletek előkészítése során használtak. Több helyütt - így elsősorban egy saar-vidéki hétvégi házban - nagy mennyiségű  robbanóanyagra, gyújtószerkezetekre és vegyi anyagokra bukkantak. Mindennek nyomán arra a következtetésre jutottak, hogy a terrorista tevékenységgel gyanúsított személyek leginkább gépkocsikba rejtett pokolgépekkel akarták a merényleteket elkövetni, és a madridi, illetve a londoni terrortámadások során bekövetkezett -  összességében több száz halálos áldozatot követelő - pusztításoknál nagyobb, akár mintegy 550 kilogramm TNT robbanásának megfelelő pusztítást okozhattak volna.

Wolfgang Schäuble belügyminiszter az eddiginél is nagyobb éberségre szólította fel a hatóságokat. Úgy vélte, hogy az ország terrorfenyegetettsége nemcsak Afganisztánban, hanem belföldön is egyre erősebb. Figyelmeztetett arra, hogy a gyanúsítottak "rendkívül konspiratív módon, hatalmas energiával és a legkorszerűbb technikai eszközökkel" végezték az előkészületeket. Hangsúlyozta azt is, hogy a biztonsági intézkedések további szigorítására van szükség, de az általa javasolt korábbi, sokat vitatott lépéseket ezúttal nem ismételte meg. Óvott ugyanakkor az iszlámellenességtől, s a kormány által a németországi iszlám szervezetekkel való párbeszéd mélyítésére szólított fel. Schäuble köszönetet mondott a merényletkísérletek időben történt felderítésében részt vevő szövetségi, illetve tartományi szerveknek, megerősítve azt is, hogy a német hatóságok külföldről is  segítséget kaptak.

Berlini értesülések szerint üdvözölte a terroristagyanús  személyek letartóztatását Franco Frattini, az Európai Bizottság igazságügyi és belügyi biztosa is. Frattini a történteket a  nemzetközi terrorizmus elleni harc óriási eredményének minősítette.

FBI: az USA-t nem fenyegeti közvetlen terrorveszély

Az Egyesült Államokat nem fenyegeti közvetlen terrorveszély azzal kapcsolatban, hogy Németországban iszlámista merénylők amerikai katonai és polgári célpontok ellen pokolgépes támadásokat terveztek  - közölte az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szerdán. Az FBI és az amerikai belbiztonsági minisztérium szorosan nyomon követi a németországi történéseket - mondta Richard Kolko  FBI-szóvivő.

(forrás: MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.