Guar-gumi: megszólalt a Diabet Trade ügyvezetője
Egytonnányi dioxinnal szennyezett guar-gumit használt föl egy sütőipari alapanyagot gyártó szegedi cég; a hatóság szerint a mérgezett adalékanyaggal készült termékek nagyobb részét már megették a fogyasztók, de nem lesz bajuk tőle - írta szerdai számában a Délmagyarország.
A Csongrád Megyei Élelmiszerlánc-biztonsági Igazgatóság vizsgálata szerint a megye 225 élelmiszer-előállítója közül 28 bizonyíthatóan használ guar-gumit. Az adalékanyaggal készült termékeket - összesen 264 tételt, 62 tonna mennyiségben - a hatóság azonnal zárolta - olvasható a napilapban.
A Fidesz felszólítja a fogyasztóvédelmi hatóságokat és a kormányt, hogy ne nézze "hülyének" a vásárlókat, hanem azonnal nevezze meg azt a szegedi céget, amely egy tonnányi dioxinnal szennyezett guargumit használt fel- nyilatkozta Koszorús László, a Fidesz fogyasztóvédelmi szakpolitikusa. "Kijelenthetjük, hogy ettől a pillanattól kezdve egyszerűen a hatóságok és a kormányzati szervek hülyének nézik a magyar vásárlókat, nem tesznek meg semmit annak érdekében, hogy biztonságban érezhessék magukat a fogyasztók" - mondta a fideszes képviselő. (MTI)
Szigeti Sándor főállatorvos az újságnak azt nyilatkozta, a cég század-ezredrészben adagol termékéhez guar-gumit, így a megközelítőleg egytonnányi guar-gumiból akár száz-, sőt ezertonnányi élelmiszer készülhetett. A vészjelzés nyomán ellenőrizték a szegedi cég kereskedelmi partnereit, de azoknál már csupán hétszáz kiló terméket találtak, ezeket lefoglalták, az áru megsemmisítésre vár.
A szakember azt mondta, az élelmiszer-ellenőrző hatóság azért nem értesítette a fogyasztókat, mert speciális vásárlói körről volt szó, a dioxinos guar-gumi felhasználása és a vészjelzés óta sok idő eltelt, és a mérgezett adalékanyag a fogyasztáskor már egészségre nem veszélyes arányra hígult. A pánik elkerülése végett nem nevezték meg, és ezután sem nevezik meg a mérgezett adalékanyagot felhasználó céget.
Szegedi Gabonakutató, Diabet Trade
Szerdán este vállalta a nyilatkozatot a Klubrádió Kontra című műsorában a Diabet Trade ügyvezető igazgatója, Varga László. Mint kiderült, a dioxinnal szennyezett teméket a Szegedi Gabonatermesztési Kutató Kht. állította elő, és a Diabet Trade forgalmazta nagy mennyiségben.
Az egytonnányi szennyezett adalékanyaggal 45-50 tonna pékáru készült. Kenyér, kifli, zsemle, sütőipari áruk formájában jutott el a dioxinos guar-gumi a fogyasztókhoz. 16 pékségben találtak és zároltak ebből a tételből származó, még megmaradt készleteket.
Nyilatkozott a műsorban Szigeti Sándor főállatorvos is, aki úgy fogalmazott: a számítások szerint a 14 pikogramm/testsúlykilogrammos egészégügyi határtértéket a péksüteményekbe került dioxin "meg sem közelítette". A vásárlók által májusig, tehát hónapokkal az augusztusi guar-gumi riasztás előtt elfogyasztott mennyiség a nyilatkozók számításai szerint valószínűleg "éppen határértéken" lehetett.
Nyilvánosságra kell hozni?
Szigeti Sándor és Varga László sem volt hajlandó nyilvánosságra hozni a műsorban, hogy mely pékségekben találhatók még a problematikus áruból származó zárolt tételek (megerősítették viszont, hogy 16 pékségről van szó). Orosz József műsorvezető felhívta figyelmüket az adatvédelmi biztos korábbi állásfoglalására, amely szerint ilyenkor kötelező a teljes nyilvánosság, ők azonban arra hivatkoztak, hogy a szükéges adatok nyilvános, négy óránként frissülő honlapon folyamatosan elérhetők.
A Kontrában nyilatkozó Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos mindezekkel szemben leszögezte: minden olyan kereskedelmi egység nevét, címét kötelező nyilvánosságra hozni, ahol felmerülhet a veszély, hogy a vásárló szennyezett terméket vásárolhat. Ez a kötelezettség független attól, hogy az előállítók és a felügyeleti hatóság szerint a szennyezőanyag-tartalom esetleg a határérék alatt marad-e. Utólag is fontos lehet a nyilvánosságra hozatal, de még fontosabb az adatvédelmi biztos szerint a közérdekű adatnak a megfelelő időben, a "lehető legkorábbi időben" történő közlése. Lényeges lehet a pontos információ az esetleges egészségromlás esetén benyújtható kártérítési igény megalapozásához.
Az érintett kereskedelmi egységek listája tehát feltétlenül publikus adat - szögezte le az adatvédelmi biztos. (További részletek a Klubrádió honlapján>>>>>)
(forrás: MTI, Klubrádió)
Guar-gumi-vizsgálat egy magyar laborban