Budavári kilátástalanság
Lassan egy éve próbálják megakadályozni a budai vároldalban lévő Toldy Ferenc utca 32-36. szám alatti saroktelek túlzott beépítését a vele szomszédos és a telek felett lévő Szabó Ilonka utca további öt házának lakói. Az I. kerület várhatóan szeptemberben módosítja a helyi építési szabályzatot, amely a lakók és a Védegylet tudomása szerint is mintegy 17 méter magasságú beépítést tenne lehetővé a magánbefektetőnek. Ezzel szétrombolná a részben a világörökséghez is tartozó terület egyedi panorámáját. A lakók szerint nem csoda, hogy a Parlamentre és a Batthyány térre, a Szent Anna- és a Szent Erzsébet-templomra nyíló kilátás miatt a szomszédos Franklin lépcsőre is gyakran kalauzolják vendégeiket az idegenvezetők.
A tét nem kicsi, hiszen az érintett száz ingatlantulajdonos több tízmilliós kártérítési pert helyezett kilátásba az önkormányzat ellen. Az egyedülálló látkép elvesztésével ugyanis otthonaik értéke jelentősen csökkenne; ingatlanbecslések alapján minimum tíz, de akár húsz százalékkal is, mely ezen a környéken egy-egy lakás esetében akár tízmilliós tétel is lehet. A lakók elsődleges célja azonban a panoráma megóvása.
A szóban forgó terület korábban látványvédelem alatt állt, ám ezt a kategóriát 2003-ban az I. kerület kivette a helyi építési szabályzatból, s jelentősen megemelte a magassági beépíthetőséget, megegyezően a szomszédos Kodály Zoltán Kórusiskoláéval. Ezt a lépést Aczél Péter budavári főépítész lapunknak azzal indokolta, hogy az akkori tapasztalatokból kiderült, mégsem kiemelt turisztikai helyszínről van szó. Másképp látja ezt az ügyben a lakóknak támogatást ígérő Védegylet jogásza, Várady Tibor, aki szerint az építésügyi törvény és a budapesti építési keretszabályzat is védendő látványvonalként nevesíti a területet. A civil szervezet borúlátó a jelenleg ismert építési tervek alapján. Ha nem módosulnak a tervek - támogatva a protestálókat - a közigazgatási hivatalhoz, szükség esetén pedig bírósághoz fordul. Várady Tibor szerint azért is ki kell állni a budavári látkép megóvásáért, mert elharapódzó budai jelenségről van szó.
Igyekszik megnyugtatni a lakók kedélyeit Nagy Gábor Tamás I. kerületi polgármester, aki a részletek miatt a főépítészhez irányított, ám annyit megelőlegezett: az építési szabályzat szeptemberi módosítása a beruházó terveinek korlátozását jelenti, s csakis a lakók javára történhet meg. Ennek ellenére a lakók továbbra is kételkednek az önkormányzat szavahihetőségében, mivel szerintük a jelek arra mutatnak, hogy a kerület továbbra is a befektető érdekeit helyezi előtérbe.
Szerintük az önkormányzat részéről engedménynek feltüntetett legutóbbi változat sem elfogadható, mivel a sátortetőt ugyan már elvetették, de a befektetőnek továbbra is engedélyeznék a mintegy 17 méteres magasságot, ami a júliusban beadott elvi építésiengedély-kérelemben is szerepel. Ezt a befektető akár két héten belül megkaphatja. A lakók legutóbbi ajánlata szerint a leendő épület a Franklin utcai saroktól számított 12 méterig lapos tetős, legfeljebb 13 méter magasságú lehet, és ezen a szakaszon nem alakítható ki tetőterasz. Választ egyelőre nem kaptak, viszont segítséget ajánlott nekik a Levegő Munkacsoport és a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága is.
A saroktelket a KER-EST Ingatlanforgalmazó Zrt. értékesítési pályázaton, piaci áron szerezte meg, s mint ingatlanfejlesztő nem engedheti meg, hogy ház helyett a lakóknak leginkább megfelelő játszóteret építsen - hangsúlyozta a társaság vezérigazgatója, Lajtai György. Hozzátette, így is jelentős engedményeket tettek, és a lakókkal folytatott egyeztetések után végül egy, az érvényes építési szabályzat által engedélyezetthez képest jóval alacsonyabb, változó magasságú épületet terveztettek. Az elvi építésiengedély-kérelem ennek a kompromisszumnak az eredménye, melytől a befektető nem tágít.
Aczél Péter szerint nincs ok a lakók aggodalmára. Jóllehet az önkormányzatnak a saját vagyongazdálkodására is gondolnia kell, ám olyan beépíthetőséget szabnak a befektetőnek, hogy azzal ő is, de a lakók is jól járjanak. Fontos az érdekeltek által jóváhagyott kompromiszszum, a helyi képviselők csak ennek megfelelő javaslatot és módosítást fognak megtárgyalni és véglegesíteni. "Közel a mindenki számára elfogadható megegyezés, már csak egy méterre vagyunk a megoldástól" - fogalmazott a lakók júniusi ajánlatát firtató kérdésünkre. További részleteket azonban egyelőre nem árult el, de bízik abban, hogy ezután az érintettek elállnak pereskedési szándékuktól. Mivel az elvi építési engedély már egyedi hatósági eljárás, az nem főépítészi hatáskör, de arról természeténél fogva az önkormányzatnál sem adhat felvilágosítást senki.