Az EU bevándorlókra vár, Portugália kaput zár
Túl népszerűnek bizonyult Portugáliában az új jogszabály, amely legalizálja a hivatalos papírok nélküli bevándorlókat. A törvény augusztus eleji hatálybalépését követően a bevándorlási hivatal (SEF) ingyenes telefonvonalára 900 ezer hívás érkezett. A Público című napilap megszólaltat egy brazil emigránst, aki négynapos próbálkozással tudott kapcsolatba lépni a SEF-fel - ahol az alkalmazottak fele szabadságon volt.
Az ellenzék máris azzal vádolja a lisszaboni kormányt, hogy nem szabott elég szigorú feltételeket, és a meghirdetett legalizálás más európai országokból is sokakat Portugáliába vonzott. Főként Spanyolországból és Olaszországból érkeztek afrikai, illetve ázsiai bevándorlók. A José Sócrates vezette szocialista kabinet - amely a napokban végül felfüggesztette a törvény alkalmazását - maga is beismerte, hogy "gátlástalan közvetítők" igyekeztek kihasználni a rendkívüli amnesztiát.
A kínos közjáték után finomítanak majd a jogszabályon, amely eddig azt követelte meg, hogy a kérelmezőnek legyen munkaszerződése, és a portugál társadalombiztosítási rendszerben is vegyen részt. Portugáliában a munkaerő legalább tíz százaléka külföldi, elsősorban a volt gyarmatokról (Angola, Mozambik) és ma már egyre inkább Kelet-Európából.
Belevágott már a tömeges legalizálásba Spanyolország (2005-ben) és Olaszország (2006-ban) is. A spanyolok közel hétszázezer külföldinek adták meg a hivatalos státust, amiért hevesen bírálta őket Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök (akkor még belügyminiszter). Sarkozy államfővé választása után kijelentette: átfogó legalizálásról Franciaországban szó sem lehet, a bevándorlók kérelmeit egyenként bírálják el.
Az illegális bevándorlás megfékezése, a törvényes bevándorlás támogatása és a munkaerőhiány enyhítése - ezzel indokolta a német Die Weltnek nyilatkozva Benita Ferrero-Waldner külkapcsolatokért felelős EU-biztos, miért kellene megkönnyíteni az unió tagországaiba való bevándorlást. Hozzátette, hogy Brüsszel máris új kezdeményezést dolgoz ki, "mobilitási partneri viszonyt" ajánlva - ám azt is elismerte, hogy minden tagállam maga dönthet arról, hány bevándorlót kész befogadni. A legális bevándorlás fontosságát hangsúlyozza rendszeresen Franco Frattini igazságügyi és belügyi EU-biztos is. Szerinte a külföldi munkavállalók befogadása mérsékelné az európai társadalmak elöregedésének hatásait, és a gazdasági növekedéshez is hozzájárulna. Más kérdés, hogy azokban a nyugat-európai országokban, ahol már most is magas a bevándorlók aránya, sem a közvélemény, sem a jobboldali pártok nem támogatják a bevándorlás megkönnyítését.