Árulnak itt olcsón kombájnt?
Egy 2006-os kormányhatározat értelmében a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) kezelésében lévő szakiskolákat is át kellett volna adni a helyi önkormányzatoknak. Ez a lépés része lett volna annak a folyamatnak, amelyben az FVM létszámát leépítik, intézményeit összevonják, egyes laborjait bezárják, a kezelésében lévő kutatóintézeteket privatizálják. Országosan mintegy 20 iskoláról volt szó. Ezek jobb körülmények között működtek az FVM kezelésében, mint a jelentős gondokkal küszködő önkormányzatoknál.
Ennek ellenére júniusig biztosnak látszott, hogy az FVM valamennyi középfokú szakoktatási intézményétől megszabadul, ezzel tehermentesítve saját költségvetését. Bár a megyei önkormányzatok milliárdos nagyságrendű veszteségekre panaszkodtak a középiskoláik fenntartása kapcsán, és a kormányra hárították a felelősséget a költségvetési megszorítások miatt, a Békés Megyei Közgyűlés erősen számított a gyomaendrődi szakiskola átvételére. Már eltervezték, hogy összevonják a kétegyházi szakiskolával.
Domokos László, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke a gyomaendrődi helyi lapban felidézte a tárgyalások részleteit. Eszerint az FVM képviselői fél évig tárgyaltak a megyei önkormányzattal: ennek során elfogadták, hogy a Bethlen Gábor Szakképző Iskola is a megye által kialakított oktatási centrum részeként folytatja munkáját. Júniusban azonban a minisztérium megváltoztatta álláspontját, és közölte, hogy nem adja át a Bethlent - és számos más szakiskolát sem.
Gubucz József, a Bethlen Gábor Szakképző Iskola igazgatója örül annak, hogy leállították a szakiskolák átadását. Mint mondta, nagy volt a bizonytalanság a diákok, a szülők és az iskolát szponzoráló vállalkozók között, ami a beiskolázás sikerét is veszélyeztette. A korábbi döntés megváltoztatásában jelentős szerepe volt néhány MSZP-s országgyűlési képviselőnek - Békés megyéből például Földesi Zoltánnak, aki kérdésünkre válaszolva elmondta: a képzési normatívából az FVM sem tudja fenntartani a nála maradt szakképző iskolákat. Tartani lehetett azonban attól, hogy a Fidesz vezette megyei önkormányzatok úgy integrálják be a területi integrált szakképző központokba az iskolákat, hogy leváltják azok vezetőit, illetve eladják értékes vagyontárgyaikat. A képviselő véleménye szerint az évi 300 milliárdos nagyságrendű uniós agrártámogatásból lehetne juttatni a mezőgazdasági szakiskolák működésének kiegészítésére - ezt a 2008-as költségvetés készítésekor figyelembe kellene venni.
Domokos László a gyomaendrődi lapban megjelent nyilatkozatában így kommentálta a korábbi terv megváltoztatását: "Hogyan tervezhető így a jövő? Hogyan készíthető elő egy olyan szakképző központ, ahol az oktatás mind szakmailag, mind pedig gazdaságilag is megfelel annak a kihívásnak, amelyet a térség munkáltatói is várnak és elvárnak?"
Gubucz József szerint a kormány és a kormányfő időben rájött, hogy a mezőgazdasági szakképző iskolákkal együtt több tízmilliárd forint értékű állami vagyont - tangazdaságokat, kollégiumokat, gépeket, pincészeteket, egyéb értékes ingatlanokat - adtak volna át a fideszes megyei önkormányzatoknak. Előfordulhatott volna - mondta az igazgató -, hogy rövid időn belül az állami vagyon magánvagyonná alakul a szervezeti racionalizálás keretében. Ő például a megyei kezelésbe került kétegyházi szakiskolából azt hallotta: ott már érdeklődni kezdtek a környék jól értesült gazdálkodói, hogy mikor lehet olcsón kombájnt vásárolni.