Ovit nyit a Nokia

A nyár vége hagyományosan a karácsonyi szezonra boltokba kerülő telefonok bemutatásának ideje. A finn mobilgyártó Londonban tartotta az idei premiert. A hallgatóságot az új készülékeknél is jobban meglepte a cég víziója a második, ezúttal már mobiltelefon-alapú internet-forradalomról.

Tíz éve - amikor Magyarországot elérte az első nagy internethullám - mást sem lehetett hallani, mint hogy a kapcsolat lassú és drága, a hozzáférés földrajzilag is korlátozott, ráadásul nincs elegendő - főképp magyar nyelvű - tartalom, vagyis nincs ami a hálóra csábítaná a felhasználókat. A napokban apróbb változtatásokkal ugyanezt adta elő Olli-Pekka Kallasvuo, a Nokia elnöke - igaz, egészen más nézőpontból: nem panaszkodott, hanem azokat az akadályokat sorolta, amelyek a mobil
internethasználat terjedését akadályozzák (vagy inkább akadályozták). Egy biztos, a készülékek "alkalmatlansága" nem szerepel az okok között. Immár az eladott telefonok többsége 3G-s, és az őszi Nokia-újdonságok legolcsóbbika is GPRS- és EDGE-képes.

A hálózatok "szélesítése" aligha a készülékgyártók feladata, a tartalombővítést viszont a jelek szerint a maguk hivatásának érzik. A Sony-Ericsson páros telefonipari flörtjének az értelmét már a kezdetkor abban fedezték fel az elemzők, hogy a Sony kiadói hátterét felhasználva a tartalomszolgáltatást is mobilizálják. Ezen a pályán próbál meg most sikereket felmutatni a Nokia is az Ovi nevű internetes szolgáltatáscsomag meghirdetésével. A cél az (lenne), hogy a közönség a telefont használja internetterminálként - ehhez képest másodlagos, hogy a letölthető, és nagyrészt fizetős tartalmak milyen úton-módon érkeznek meg a mobilra. A telefonok mindenesetre készen állnak a tartalmak fogadására, akár a 2,5 vagy 3 G-s hálózat, akár a WLAN (vezeték nélküli internethálózat) biztosítja a kapcsolatot. Az N81 és az N95 jelű készülékek gigabájtnyi memóriája akár 6000 zeneszámot is eltárolhat (ami testvérek között is 600 CD tartalmának felel meg), de 20 órányi videót is elhelyezhetünk rajta. A gyártónak arra is van ötlete, hogy kitől szerezzük be a zenét: az Ovi része a Music Store nevű online zenebolt, ahol több millió zeneszám vár a letöltésre (darabonként 1, illetve lemezenként 10 euró körüli áron).

A zene (és talán később a filmek) mellett a játékok jelentik azt a tartalomkategóriát, ahol szükség lehet az internet nyújtotta interaktivitásra és "helyfüggetlenségre". Az N-Gage eddig egy játékra optimalizált telefon fedőneve volt, idén
ősztől viszont így hívják azt
a szoftveres játékplatformot, amelyet személyi számítógépre és mobilra is le lehet tölteni a legnépszerűbb hálózati játékok futtatása, illetve a játékélmény és az eredmények megosztása végett. Az N-Gage lesz az Ovi második internetalapú szolgáltatása (szintén jelentős bevételtermelő képességgel: az online játékáruházból 6 és 10 euró közötti darabáron lehet letölteni az egyes alkotásokat).

Aki esetleg azt gondolná, hogy aprópénzről van szó, az jól teszi, ha előbb utánaszámol. A vonzó tartalom a készülékpiacot is mozgásba hozza (erről elég annyit mondani, hogy pillanatnyilag a Nokia a világ legnagyobb MP3-lejátszó forgalmazója, és az egyik legnagyobb játékkonzolgyártó, annak ellenére, hogy sem lejátszót, sem konzolt nem készít, viszont olyan telefonokat gyárt, amelyek ezeket a funkciókat is tartalmazzák. Másrészt nem érdemes lebecsülni a tartalomszolgáltatásban rejlő lehetőségeket sem, a mobiljátékok piaca például idén meghaladja az ötmilliárd eurós nagyságrendet.

A következő - és talán az előbbieknél is nagyobb - internetalapú biznisz a navigáció lesz, a hozzá kapcsolódó útvonaltervező, idegenforgalmi és vendéglátói szolgáltatásokkal, amiből a telefongyártók is igyekeznek kiszakítani a maguk szeletét. Jövőre már minden második új prémiumtelefonban lesz GPS-vevő, ami alapjaiban fogja megrengetni a navigációs piacot, már csak az eltérő nagyságrendek miatt is (a GPS-képes telefonokból havonta többet fognak eladni, mint a navigációs eszközökből egy év alatt).

A készülékekre most talán kevesebb jutott a reflektorfényből, pedig az eddig inkább a megbízható strapatelefonokról ismert gyártó ezúttal egy dizájn gyöngyszemet is bemutatott a pengevékony és könynyű 5310-es zenetelefon "személyében". Az újdonságnak a karácsonyi dömping során kell majd helytállnia, olyan versenytársakkal megküzdve, mint a Sony Ericsson új walkman-telefonjai, vagy a népes klónsereggel a nyomában a piacra berobbanó iPhone.

Az N81 és az N95 jelű készülékek gigabájtnyi memóriája akár  6000 zeneszámot is eltárolhat
Az N81 és az N95 jelű készülékek gigabájtnyi memóriája akár 6000 zeneszámot is eltárolhat
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.