Szívfelmutatás

 Nem ugyanazt, nem ugyanúgy mondják a nemzetpolitika részesei sem határon belül, sem azon túl, a megfigyelő hajlamos mindenkinek bólogatni: a maga szempontjából igaza lehet. Jó volna szabad mozgás a külhoni magyaroknak, jó volna, ha kedvük szerint lenne szülőföldjükön autonómiájuk, és nekünk itthon lenne pénzünk, hogy nekik is több jusson.

Nincs így, de majd lehet, próbálkozni érdemes és alkotmányosan kötelező.

Most éppen három különböző próbálkozás látható. A kormányé, a kintieké, és Szili Kataliné. (Sólyom Lászlónak is van nemzetstratégiája, az előbbi három fölött próbál lebegni, nehogy földre rántsa a politikai gravitáció.)

Gyurcsány bel- és pártpolitika-mentes, klientúrátlanított, az EU-s támogatásokat határon túlra is csatornázó nemzetpolitikával próbálkozik. El akarja vágni a Fidesz és a határon túli szervezetek zömének nem nemzeti, hanem nyíltan pártos kötődéseit, elejét akarja venni a külpolitikailag esetleg kockázatos aktusoknak, ki akar mászni a szerencsétlen népszavazás utáni csávából. Előre mászni, nem vissza abba az irányba, amely a csávába vezetett.

Közben azonban a Gyurcsány-koncepció érzéketlen a „kintiek” több jogos érzékenysége iránt. Hajlamos egy majdani EU-jövőképpel félresöpörni nagyon is mostani, és az unió által észre se vett problémákat. Amit az autonómiáról mondott (Kókával egyszerre), olyasmit, hogy nem is annyira fontos és helyes – hát ezt nem is értem. Minden példa azt mutatja, hogy a többségi állam szuverenitása és a kisebbség nemzeti épsége között az ellenmondást egyedül az autonómia oldja fel. Ugyan miért kéne erről lemondani?!

A kinti magyar politikai szervezetek (azok, természetesen) érthetően, a maguk hatalmi legitimációjára is kérik a lehető legtöbb jogot és pénzt az anyaországtól. Elkerülhetetlenül belépnek a magyarországi belpolitikai térbe, hiszen a jog és a pénz osztása: hatalom. A nemzetpolitika, bármilyen szépen becsomagolva, színtiszta hatalompolitika.

Ha – ahogy Párkányban is történt - a kintiek könnyebb vízumot, szükség esetén kettős állampolgárságot, régebbi vagy újabb intézményeket és pénzeket igényelnek, akkor a maguk szándékai szerint módosítanák Gyurcsány bel- és külpolitikáját. Ebben kimondatlanul is természetes szövetségesük a Fidesz, amitől a kormány begörcsöl: akkor semmiképpen nem enged. Vagy úgy tesz. Például a schengeni vízumügyekben Budapest szívósan és eredményesen harcolt a vajdaságiakért és a kárpátaljaiakért. Például a pénzek jobban és értelmesebben mennek át. Például jól formálódik az összmagyar kulturális politika. Mindhiába: az érzelmi és hatalmi politika az eredményeket elnyeli, a hiányosságokat felnagyítja, a hibákat megsokszorozza.

Bármennyire rossz volt is – ezt a kintiek is elismerték – vajon célszerű-e reflexből lerúgni a pályáról az állandó értekezlet igényét? A határon túliaknak ez kell, rendre meg is rendezik maguknak. És nem érne meg legalább egy próbálkozást a vajdaságiak kettős állampolgársága (az ukrán törvények miatt Kárpátaljával nehezebb volna, de ott is meg lehetne pedzeni)? Nagyon sok Gyurcsány-ellenes beidegződést viszonylag könnyen lehetne oldani, ha maga Gyurcsány nem ragaszkodna néhány beidegződéséhez.

A próbálkozás lehetőségének politikai hasznát érzi meg Szili Katalin. Felmutatja a szívét - és  magát, mint alternatívát Bár (amennyire látni) koncepciójának elemei éppúgy jók vagy rosszak vagy homályosak, mint Gyurcsányé, Szili látványosan érzékelteti: neki szíve is van a nemzetpolitikához. Ő is módosítaná a Gyurcsányét.

A Himnuszt hivatalosan hallgatva Gyucsány sokszor a szívére teszi a kezét. A nemzetpolitikában mintha eltakarná vele. Lehet, kicsit neki is módosítania kell a koncepcióján, hogy lehessen hitele – netán eredménye is.          

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.