Tüntetés Moszkvában a tavaly megölt Politkovszkaja mellett

– Röplapokat osztogathatnak? – kérdezte a rendőr bizonytalanul a tavaly megölt Anna Politkovszkaja születésének évfordulóján összegyűlt moszkvai tömegre mutatva. A legalább annyira bizonytalankodó tiszt legyintett.

Most úgy tűnik, lehet, elvégre a hét elején az orosz főügyész is elítélte az újságírónő meggyilkolását, s azon a sajtótájékoztatón, amelyen az üggyel kapcsolatban tíz gyanúsított letartóztatásáról számolt be. Igaz, Jurij Csajka bejelentése után tegnap már három főt szabadon engedtek, egy további gyanúsítottnak pedig meggyőző alibije van. (Az egykori rendőrtiszt a gyilkosság idején már két éve börtönben ült hivatallal való visszaélés miatt.)

Az őrizetbe vettek közül hármat szabadlábra helyeztek

Az ügyészség nem volt hajlandó nyilatkozni az ügyben, de a szóvivő annyit elmondott: a szabadon bocsátás nem zárja ki, hogy az illetők elleni nyomozást folytassák. Ez két személyre vonatkozhat, ugyanis a harmadik - a belügyminisztérium szervezett bűnözés ellen küzdő osztályának volt munkatársa - megingathatatlan alibivel rendelkezik: a gyilkosság időpontjában börtönben volt. Egy negyedik személy - Pavel Rjaguzov titkosszolgálati tiszt - nevét pedig véletlenül hozták összefüggésbe a gyilkossággal. (MTI)
– Én ezzel együtt meglepődtem, hogy egyáltalán bárkit őrizetbe vettek, azt hittem, inkább elhallgatják az ügyet – mondta a Puskin tér 300 fős tömegében állva Makszim Bromov. A férfi, aki augusztusban szabadult kétéves börtönbüntetéséből – amit a hivatalosan nem bejegyzett Nacional-Bolsevik Párt ellenzéki akciójában való részvételért kapott –, aztán legyintve hozzáteszi: persze a valódi bűnösök nem kerülnek elő. Azokat szerinte és a megemlékezésre kijöttek szerint a Kreml vezetésében kell keresni. (A hivatalos Moszkva viszont a Londonba menekült Borisz Berezovszkijt sejti az ügy mögött.)

– Most csak találni akar Putyin valakit, hogy ezzel tisztázza magát a Nyugat előtt – vélte egy asszony, kezében az újságírónő fotóját tartva. – Annát egyszer láttam életében, másodszor már a ravatalon. Sosem felejtem el, hogy még ott is milyen gyönyörű volt – mondja a tudományos akadémia könyvtárosnője elérzékenyülve a napszemüvege mögött. Az ötvenöt éves asszony szerint a közeljövőben semmi sem változik. A „birkanépség úgy is arra szavaz”, akire a hatalom akarja a decemberi parlamenti és a márciusi elnökválasztáson is. – Brezsnyev idején csak kuncogtak azon – mondja –, amit a tévében hallottak. Ma bezzeg a többség hisz neki, csak azért, „mert a boltokban van kolbász”. Hangját kicsit elnyomja a mikrofonba beszélő Gleb atya hangja, amint „egy Nabukodonozor nevű totalitárius diktátorról” szónokol. – Összeomlik minden mártírok csontjaira épített rezsim – mondja –, ilyen volt a Római Birodalom is – ugrik egy nagyot Nabukodonozortól Gleb atya – aztán zavarba jön, mert eszébe jut, hogy Róma az összeomláskor már keresztény volt.

A megemlékezést az ellenzéki tüntetésekkor szokásosnál kevesebb rendőr őrizte. És ezúttal a tér szemközti oldalán a megszokottól eltérően nem jelent meg ellenrendezvénnyel a Kreml egyetlen ifjúsági szervezete sem.

 

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.