Merkel a klíma védelmében szólt Japánban: "Amerikának együtt kell működnie"
Első hivatalos japáni látogatásán mondott beszédében a német kancellár leszögezte: a fejlődő és a fejlett gazdaságoknak meg kell állapodniuk a széndioxid-kibocsátással kapcsolatos célkitűzésekben.
"Úgy vélem, Amerika együtt fog működni - Amerikának együtt kell működnie. Ha nem tudunk olyan szabályozórendszert találni, amelyet az Egyesült Államok is elfogad, Kína és India soha nem fog beleegyezni a csökkentési célokba" - hangsúlyozta Angela Merkel a Nikkei című japán gazdasági napilap által szervezett tokiói konferencián.
Számos fejlődő ország tart attól, hogy a szigorú környezetvédelmi szabályozások korlátozzák gazdasági fejlődésüket, és arra kérte a környezetszennyezésben elöl járó fejlett ipari országokat, hogy vállaljanak oroszlánrészt az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.
Merkel kompromisszumos javaslata értelmében a fejlődő országoknak engedélyezni kellene az egy főre jutó kibocsátás növelését, a fejlett ipari országoknak pedig csökkenteniük a saját kibocsátásukat, amíg azonos szintet nem érnek el.
Japánban, Hokkaidón tartják jövőre a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország (G8) csúcstalálkozóját.
Angela Merkel csütörtökön találkozott a japán ellenzék vezetőjével is, aki elutasította azt a kérését, hogy hosszabbítsák meg az afganisztáni szövetséges és nemzetközi biztonsági erőnek (ISAF) logisztikai támogatást nyújtó japán missziót.
A júliusi félidős felsőházi választásokon aratott győzelme révén megerősödött ellenzék vezetője, Odzava Icsiro elutasította a csendes-óceáni misszió támogatását, mivel úgy ítéli meg, hogy Japánnak nem szabad "amerikai háborúkban" részt vennie.
"Semmi sem kötelezi önt arra, hogy az Egyesült Államok egyoldalú nézőpontját kövesse" - mondta Merkel asszonynak Odzava pártjának, a Japán Demokrata Pártnak az egyik vezetője szerint.
A német kancellárral találkozva Odzava megismételte, hogy ellenzi az ISAF afganisztáni küldetését, és közölte, hogy ENSZ-megbízatással szolgálatot teljesítő erőknek az ázsiai országba való felvonultatását támogatja.
A csendes-óceáni japán missziót engedélyező "terrorellenes törvény" hatálya november 1-jén lejár.
(MTI/AFP/Reuters)