A finnek sem elkötelezettek a klímavédelemben
Lea Kauppi, a hatósági feladatokért felelős kormányzati Finn Környezetvédelmi Intézet (SYKE) vezetője szerint sokan tekintik Finnországot példaképüknek környezetvédelmi szempontból, a helyzet a valóságban mégis ellentmondásos. Miközben a világ országai közül a finnek valóban a fenntarthatóság éllovasai a nemzetközi gyakorlatban bevett környezetvédelmi fenntarhatósági index (ESI) szerint, addig ökológiai lábnyomuk szempontjából a harmadik legrosszabb helyet foglalják el.
Ez utóbbi mutató azt jelzi, hogy a finnek természeti erőforrásokból négyszer többet "fogyasztanak", mint amennyi a Föld népességének arányában nekik járna. Náluk már csak az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Arab Emírségek rendelkeznek nagyobb ökológiai lábnyommal.
A finnek előszeretettel magyarázzák a természethasználat mértékére utaló kedvezőtlen mutatójukat a hideg éghajlat miatti fokozott fűtésigénnyel, továbbá azzal, hogy az országon belüli nagy távolságok miatt elkerülhetetlen az átlagon felüli üzemanyag-felhasználás. Mindez nem lehet mentség az energiapocséklásra, ami a globális felmelegedés fő kiváltó oka - hangoztatta az intézet igazgatója.
Lea Kauppi szerint Finnországnak és más fejlett országnak sem szabad csupán a technológiai fejlődésre hagyatkozva abban bízni, hogy a megújuló energiaforrások vagy az energiahatékonyság növelése önmagában elegendő a legfőbb környezeti kihívás, a klímaváltozás kordában tartására.
Az energiafogyasztást nem csak zöldebbé és hatékonyabbá kell tenni, hanem annak fokozatos emelkedését is meg kell állítani, majd előbb-utóbb csökkenteni kell. Mindez a fogyasztói társadalomban bevetett mindennapi szokások megváltoztatása nélkül aligha sikerül - emelte ki az igazgató.
Úgy vélekedett, hogy nem hanyagolhatóak el a finn emberek érdemei a hulladékok szelektív gyűjtését, az üvegvisszaváltást, a természet megőrzését illetően. A környezetvédelem iránti elkötelezettség igazi próbatétele azonban az lesz, hogy mennyire mutatnak majd hajlandóságot életmódjuk megváltoztatására.
Ha majd egyre több ember száll át autójából tömegközlekedési eszközökre, ha a kádban való fürdőzés helyett egyre többen választják a zuhanyzást, ha a nyaralásaikat egyre többen távoli úti célok helyett belföldön intézik, akkor lehet kiérdemelni kétségkívül a környezettudatos jelzőt - villantott fel példákat a "klímabarát életritmusra" Lea Kauppi.
Mindennek tükrében nem tartja szerencsésnek, hogy Finnország új atomerőműveket épít. Ugyan biztonságosnak tartja a technológiát és annak klímabarát jellegét sem vitatja, de az most igencsak rossz üzenet a emberek felé. Azt sugallja, hogy bátran fogyasszatok csak, a rendszer bírja energiával, holott éppen hogy energiatakarékosságra kellene ösztönözni.
(MTI-Panoráma)