A tűzoltóbomba tíz hektáron olt egyszerre
A Bazalt haditechnika gyártásával foglalkozott, mígnem a nyolcvanas években, még a Szovjetunió idején szigorú utasítás érkezett, hogy a hadiipar eredményeit polgári célokra is hozzáférhetővé kell tenni. A csodabombát 1991-ben mutatták be.
Az APSZ-500 prototípusának bevetéséhez annak idején hadászati és vadászbombázókra lett volna szükség, újabb generációit azonban már polgári repülőgépekről is le lehet dobni: egy IL-76 egyetlen bevetéssel 10 hektáron tudja kioltani a lángokat a bombával.
A Rosszijszkaja Gazeta című orosz lap szerint az ember azt hihetné, hogy mindenütt kapva kapnak a pontosan célba juttatható és garantáltan hatásos tűzoltó eszközön, és még a légierő is felhasználhatja oktatási célokra, de állami megrendelés és így sorozatgyártás máig sincs.
Közben egy nagy erdőtűz oltására manapság hetek mennek el, rengeteg emberi munkával, repülőgép-bevetéssel és magasból ledobott, ezért csak kis részben célba érő vízzel. A tűzoltóbomba bevetésével a leghatékonyabbnak tartott kombinált oltással - előbb a bomba, aztán a lángok hűlt helyére vizet szóró repülőgépek, s végül az alacsonyan repülő, a vízzel pontosan célzó helikopterek - több sorozat sem tart tovább egy, vagy két óránál.
A Bazalt igazgatója a lapnak elmondta: a cég saját erejéből csak a fejlesztésre telik, a sorozatgyártás bevezetésére nem. Pedig ahányszor az APSZ-500 bombát bemutatják egy-egy kiállításon, számos ország jelentkezik, hogy vásárolna néhány tízezer darabot. Régen érdeklődik Görögország is, ahol idén különösen pusztító erdőtüzek dúlnak, de számos európai állam mellett vásárolna Malajzia és Ausztrália is, nem is szólva arról, hogy Oroszországban is egyre forróbbak a nyarak és egyre több erdőtűz pusztít. Állami megrendelés híján azonban nem kezdődhet meg a sorozatgyártás és így az export sem - írta a lap.
(MTI-Panoráma)