Egyre gyakoribb a születésközeli halál
A legfrissebb számok a kutatókat váratlanul érték. Kamarás Ferenc, a KSH demográfus főtanácsosa szerint a számok még csak előzetes adatok, de megbízhatók. Mindez másra is kihat: így például a várható élettartam is biztosan csökkeni fog.
Egészségügyi szakemberek nem értik, mi lehet az ennyire kedvezőtlen változás oka, hiszen - mondják - a csecsemőhalálozások egyik kiváltó oka, az anya életmódja nem változik egyik évről a másikra. Az Országos Gyermek Egészségügyi Intézetben még kommentálni sem tudták az új adatokat.
Nem így a csecsemő- és gyermekgyógyászat országos szakfelügyelője, aki nem lepődött meg. Mészáros József szerint az átszervezéseknek, illetve a fejlesztések hiányának a következménye mindez. Úgy látja, elsősorban a terhes- és csecsemőgondozás szervezetlensége, a koraszülött-ellátás és a szülészetek visszaépítése, illetve az elmúlt fél év "bizonytalanságai" okolhatók mindezért.
- A szakmai anyagot letettük az asztalra, de még senki nem foglalkozott vele. Azon kívül, hogy a reform, amire amúgy szervezett, kidolgozott formában nagyon is szükség van, fenekestül borította fel az ellátás rendjét. A főorvos szerint reformokra szükség van, de nem így. Már most látszik ugyanis annak a következménye, hogy a szakmát tökéletesen kihagyták az átalakításokból. Szerinte mindenekelőtt a megelőzést kell erősíteni - vagyis a terhesgondozást. A babák hatvan százaléka ugyanis még a méhen belül hal meg. Mészáros József egyébként nem a levegőbe beszél: még tavasszal, amikor nem ismerhette az adatokat, azt mondta lapunknak, hogy "a helyzet közép-magyarországi régióban a legdrámaibb, ahol a babák egyharmada születik. Ezen belül Budapesten tavaly több mint tízezer gyermek kilenc olyan kórház szülészeti osztályán jött világra, ahol nincs gyermekgyógyászat. A budai oldalon például egyáltalán nincs gyermek-, illetve koraszülött intenzív osztály."
Nem tévedett: a közép-magyarországi régióban a legdrámaibb a visszaesés.
Abban a szakma és az egészségügyi tárca is egyetért, hogy a szülészeti ellátást a jövőben centralizálni kell, még azon az áron is, hogy ezzel országszerte tucatnyi helyen megszűnnek a szülészeti osztályok. Csakhogy a hozzáértők szerint a kórházi helyek elosztásában egy sor olyan intézmény kapott szülészeti ágyakat, ahol - a megfelelő feltételek hiányában - be kellene szüntetni az ellátást.
A most készülő, a szakemberek által eddig hiába sürgetett csecsemő- és gyermekellátásról szóló kormányprogram azt ígéri: 15 év alatt a felére csökkentik a csecsemőhalálozások számát.