Svéd Mohamed-rajzok ellen tüntettek

Az iráni külügyminisztérium behívatta a svéd nagykövetség egyik munkatársát, és tiltakozott egy Mohamed prófétát ábrázoló rajz publikálása ellen. Mahmud Ahmadinezsad iráni elnök keddi, Izrael elleni kirohanásában is megemlítette az ügyet: szerinte a karikatúra publikálása mögött cionisták állnak, akik meg akarják mérgezni Svédország nemzetközi kapcsolatait.

A rajzot a Nerikes Allehanda svéd regionális lap jelentette meg szerkesztőségi cikke mellett, amely a szólás- és vallásszabadság mellett foglal állást.

Az írás apropóját az adta, hogy az elmúlt hónapokban három galéria is visszautasította, hogy kiállítsa Lars Vilks három tollrajzát, amely kutyatesttel ábrázolja a prófétát. Indoklásuk szerint ez túl nagy biztonsági kockázatot jelentett volna - és ezzel a dán lap, a Jyllands-Posten Mohamed-karikatúrái által tavaly keltett zavargásokra utaltak.

Az örebrói lap szerkesztősége előtt körülbelül hatvan helyi muzulmán tüntetett a rajz megjelenése után. Az újság főszerkesztője, Ulf Johansson e-mailben közölte a Népszabadsággal: továbbra is jó döntésnek tartja a karikatúra publikálását, és ezen Teherán reakciója sem változtat. - A helyi muzulmán közösség válasza inkább aggaszt. Remélem, ezzel nem vágtuk el a párbeszéd lehetőségét - írta.

A rajzokat készítő Vilks is az eszmecserét tartja legfontosabbnak. A hatvanéves művész - aki évekig egy norvég művészeti akadémia tanára volt - egy kutyákat témául választó kiállításra készítette a rajzokat. Vilks lapunknak telefonon elmondta: úgy gondolta, hogy a tavalyi események nem ismétlődhetnek meg. Műveivel arra a visszásságra próbált rávilágítani, hogy míg minden vallást lehet sértegetni és gúnyolni Nyugat-Európában, az iszlámot nem, mert az "gyenge", és védelemre szorul.

Annak ellenére, hogy az iszlám tanai szerint Mohamed próféta ábrázolása tiltott, két svéd muzulmán szervezet is felajánlotta, hogy megszervezi a rajzok kiállítását. A karikatúrákat ők is sértőnek találták, ám fontosnak tartották, hogy párbeszéd induljon a témáról. Nem sokkal Nerikes Allehanda cikke után azonban visszaléptek.

A konfliktus kirobbanása után a svéd parlament egy tagja javasolta, hogy az állam biztosítson védelmet a vitatott műveket kiállító intézmények számára. Vilks kapott fenyegető telefonhívásokat a rajzok megjelenése után, ám nem fél. - Manapság teljesen normális, ha az embert néhányan megfenyegetik - mondta.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.