Bush megfenyegette Iránt

Az amerikai katonai parancsnokság Bagdadban "sajnálatos eseménynek" minősítette tegnap, hogy egy közúti ellenőrzést követően őrizetbe vettek nyolc iráni állampolgárt. Az irániakat kísérő irakiak az energetikai minisztérium igazolványát mutatták fel, de nem tudtak elszámolni a náluk lévő Kalasnyikov gépkarabéllyal és két pisztollyal.

Ekkor még elengedték őket, ám az amerikaiak később megjelentek szállodájukban, átkutatták szobáikat, elvették számítógépeiket és egy pénzzel teli aktatáskát.

A teheráni tiltakozás hatására kiderült, hogy az iráni energetikai minisztériumnak az Irakkal való villamosenergia-kereskedelemről tárgyaló küldöttségét sikerült lefülelni. A nyolc iránit az amerikaiak végül tegnap reggel Nuri al-Maliki iraki miniszterelnök irodájában engedték el.

Amerikai forrás szerint az eset egy alacsonyabb rangú tiszt hibája volt, és semmi köze George W. Bush éppen kedden elhangzott kijelentéséhez, miszerint Irán tevékenysége a térség minden ország számára fenyegetést jelent. Az amerikai elnök azt mondta, hogy a "gyilkos iráni cselekményekkel" szembeni fellépésre utasította az Irakban lévő csapatokat. Bush beszéde Mahmud Ahmedinezsad órákkal korábban elhangzott szavaira adott válasz volt. Az iráni államfő szerint Irakban hamarosan összeomlik az amerikai hatalom.

Bush azt állította, hogy az elmúlt hónapokban fokozódott az iraki siíta milíciáknak nyújtott iráni támogatás. Teherán atomprogramjára utalva egy új holokauszt lehetőségét említette, és azt ígérte, hogy Amerika és szövetségesei ez ellen addig fognak fellépni, amíg nem késő. A megfogalmazás mintha rímelne Nicholas Sarkozy francia elnök első külpolitikai témájú beszédére, amelyben azt mondta, Párizs folytatni kívánja a tárgyalásokat Teheránnal, különben csak az a szörnyű választás marad, hogy Iránnak bombája lesz vagy lebombázzák. Az első amerikai értelmezés szerint Sarkozy ezzel csatlakozott Bush elnökhöz, aki fegyveres úton is megakadályozandónak tartja az iráni atombombát.

Washingtonban továbbra is azt találgatják, vajon elnöksége hátralévő szűk másfél évében Bush elszánja-e magát a katonai fellépésre Iránnal szemben. A belpolitikai értelemben véve már "béna kacsának" számító elnök szinte egyetlen aktivitási terepe a külpolitika, ráadásul választási szempontból alighanem a Republikánus Párt járna jól az iraki háború háttérbe és egy új nemzetbiztonsági krízis előtérbe kerülésével.

Irán azonban Iraknál sokkal nagyobb, népesebb és katonai értelemben is nehezebb ellenfél. Ezért a legvalószínűbbnek az látszik, hogy Bush valódi katonai konfliktus nélkül próbálja kiélezve tartani a helyzetet.

George W. Bush szerint Irán tevékenysége a térség minden országa számára fenyegetést jelent
George W. Bush szerint Irán tevékenysége a térség minden országa számára fenyegetést jelent
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.