Ön ölte meg Alekszandr Litvinyenkót?

Az Echo Moszkvi orosz rádió stúdiójából közvetített – Londonban ülő újságírók számára tartott – tájékoztatón többször inkább a két főszereplő kérdezett volna, és – különösen Lugovoj – meglehetős magabiztossággal válaszolt.

Ön ölte meg Alekszandr Litvinyenkót? – nyitott a kérdéssel egy brit újságíró Andrej Lugovoj és Dmitrij Kovtun tegnapi sajtótájékoztatóján.

A London által polóniummérgezés végrehajtásával vádolt Lugovoj hosszas kitérővel kezdett mondata után – amelyben némi iróniával mélyen átgondoltnak nevezte a kérdést, majd egyoldalúsággal vádolta a brit nyomozóhatóságokat és a sajtót – végül csak a stúdióban ülő műsorvezető közbeszólása nyomán válaszolt egyértelmű nemmel.

Az Echo Moszkvi orosz rádió stúdiójából közvetített – Londonban ülő újságírók számára tartott – tájékoztatón többször inkább a két főszereplő kérdezett volna, és – különösen Lugovoj – meglehetős magabiztossággal válaszolt.

Igaz, az orosz külső elhárítás (SZVR) egykori tisztje nem először mondta el véleményét az ügyről: a 2000-ben Londonba menekült egykori kollégájának halála szerinte kizárólag Borisz Berezovszkijnak hoz hasznot, mert diszkreditálja az orosz vezetést.

Esetleg a brit titkosszolgálat tette el láb alól. Bár nem zárta ki, hogy Litvinyenko saját maga akart polóniummal üzletelni és a sugárzó nehézfém véletlenül mérgezte őt meg. A kiadatást május óta kérő brit hatóságok szerint azonban a polóniumot maga Lugovoj csempészte Litvinyenko teájába.

Lugovoj azonban azzal érvelt, hogy több általa nem látogatott helyen is megtalálták Londonban a sugárzó anyag nyomát, nem lelték viszont azon a repülőn, amellyel visszatért Moszkvába.

- Nem megyek Londonba, mert nem számíthatok objektív eljárásra – mondta hozzátéve, hogy korábban mindent megtett azért, hogy kapcsolatba lépjen a Scotland Yard nyomozóival, megjelent a moszkvai brit nagykövetségen is, ám akkor nem tartottak igényt arra, hogy Londonba utazzon.

Szerinte a vádak megalapozatlanok, ismeretlen eredetű polóniumnyomokon alapulnak. Elgondolkodtatónak tartja, hogy brit nyomozók már decemberben megjelenhettek Moszkvában, addig a hasonló orosz kérést London csak áprilisban teljesítette, azt is korlátozásokkal. (Igaz, a brit nyomozók is kifogásolták, hogy munkájukat nem végezhették teljes körűen.)

A terjedelmes, de gyorsan megfogalmazott válaszokban Lugovoj még arra is kitért, hogy a brit birodalom vérrel épült, most meg tanítják a világot demokráciára, vegye mindenki tudomásul, hogy Oroszország nagyhatalom. A Londonban örző-védő üzlettel foglalkozó – egykor Berezovszkij érdekeltségeit is védő - Lugovoj egy kérdésben tagadta meg a választ, nevezetesen, hogy még mindig az ő cége védelme alatt áll-e Berezovszkij lánya.

Moszkvából válaszol külföldi újságírók kérdéseire Andrej Lugovoj orosz üzletember
Moszkvából válaszol külföldi újságírók kérdéseire Andrej Lugovoj orosz üzletember
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.