Bortönbe vagy Londonba kerül Gucerijev?
Moszkvai tudósítónk elemzése
Az ország 31. leggazdagabbjaként számon tartott olajvállalkozó – aki ellen kedden letartóztatási parancsot adott ki a moszkvai bíróság – egyelőre úgy tűnik, inkább a Londonban élő Kreml-ellenes oligarchát, semmint a Yukos olajvállalat börtönbüntetését töltő egykori tulajdonosát követi.
A sajtó szerint a 49 éves milliárdos a brit fővárosba szökött, ahonnan Moszkva tizennégy fő kiadatását követeli, köztük Borisz Berezovszkijét.
Utoljára azonban még a bakui Kék Mecsetben, majd szülőhelyén, az Oroszországhoz tartozó Észak-Oszétiában látták a vállalkozót, aki a két hete autóbalesetben elhunyt fia temetésén vett részt. (Nem kizárt, az sem, hogy Gucerijev jelenleg Azerbajdzsánban van, igaz, Baku jelezte: ha megtalálja, kiadja őt Moszkvának.)
A tartózkodási hely mellett homályos Gucerijev olajcégének sorsa is: a 2002-ben alapított Russznyeftyet állítólag már meg is vette hárommilliárd dollárért Oleg Deripaszka, noha a Bazovij Element tulajdonosának nyári vételi szándékát ellenezte a Szövetségi Monopólium-ellenes Szolgálat.
E mögött a márciusi elnökválasztás közeledtével erősödő harcban álló üzleti-politikai körök konfliktusa is állhat: a Russznyefty megvételében állítólag érdekelt a Rosznyefty olajtársasághoz közel álló Igor Szecsin, az elnöki adminisztráció helyettes vezetője is.
A 8. legnagyobb orosz olajvállalat sorsa – amely Mihail Kaszjanov egykori kormányfő, jelenleg ellenzéki elnökjelölt szerint a Jukosz-ügy kicsinyített mása – azután fordult rosszra, hogy Gucerijev nem volt hajlandó egymilliárd dollárért lemondani róla Kremlhez közeli körök javára.
Az év folyamán 800 millió dolláros adócsalás és be nem jelentett olajkitermelés miatt indult ellene nyomozás, amit a cég részvényeinek lefoglalása és Gucerijev lemondása követett az elnöki posztról.)
Elemzők szerint a cég gyors növekedése szúrhatott szemet és kiválthatta az olajszféra állami ellenőrzésére törekvő Kreml ellenérzését az is, hogy a Russznyefty felvásárolta a Yukos több részvényét.
Többek között szert tett a magyar MOL és a Yukos közös vállalatának orosz részére is a Zapadno-Malobalikszkoje lelőhelyen. Igaz, a továbbiakban elállt a Yukosért folyó harctól, amelyből a Rosznyefty jött ki a legnagyobb szerzeménnyel.