Megosztottan indul a kampány Kárpátalján
A politikai megosztottság jegyében kezdődik a parlamenti választási kampány a Kárpátalján: az ottani magyar közösség nem számíthat biztos mandátumra az új kijevi radában. A mostani parlamentben sem az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség, sem pedig a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség nincs jelen.
Mint a Budapesten tartózkodó Gajdos István, az UMDSZ vezéralakja, Beregszász polgármestere tegnap lapunknak elmondta, pártjukat két ukrán párt - a Mi Ukrajnánk és a szocialista párt - is megkereste listás ajánlattal. Végül azért választották a választási szövetséget a szocialistákkal, mert az elnöki párt nem kívánt velük külön együttműködési megállapodást is kötni - szemben a szocialistákkal. A létrejött egyezség szerint a szocialisták a parlamentben képviselni fogják a kárpátaljai magyar felsőoltatás ügyét, szorgalmazzák egy kisebbségi és nyelvtörvény megalkotását. Távlati célként pedig felmerül a kulturális autonómia megteremtése is.
Az UMDSZ jelöltje, Tóth Mihály a szocialista listán 11. helyen szerepel; Gajdos szerint ez nagy valószínűséggel bejutó helyet jelent majd számára, annak ellenére is, hogy a szocialista pártot Ukrajnában a kisebbek között tartják számon. Tóth Mihály az egyik legismertebb kárpátaljai magyar közéleti személyiségnek számít; korábban a párt elnöke volt és képviselőként is dolgozott már.
A KMKSZ elnökének, Kovács Miklósnak a 99. helyet ajánlották fel a Juscsenko-párt listáján. Minthogy a Nasa Ukraina a választások egyik favoritja, Kovács szerint az ő bejutása "határeset" lehet.
Az esetleges magyar mandátumok egyik fontos feltétele lehetne, hogy a kárpátaljai magyar szervezetek ezúttal ne egymás ellen kampányoljanak, mint tették ezt az előző megméretések idején. Néhány hete felvetődött, hogy az UMDSZ és a KMKSZ közösen tárgyaljon a parlamenti képviseletről valamelyik ukrán szervezettel - ez az elképzelés azonban a köztük levő nézeteltérések miatt kútba eset. A kialakult helyzetben az UMDSZ az esetleges politikai sárdobálás megakadályozása céljából javasolja, hogy alakuljon Magyar Egyeztető Tanács. A KMKSZ ettől elzárkózik. Kovács szerint ennek előfeltétele ugyanis a lett volna, hogy mindkét szervezet a Nasa Ukrainát támogassa. Szerinte erre volt is előzetes egyezség a két szervezet között - azzal azonban, hogy az UMDSZ végül is a szocialisták mellett döntött, már nincs miről tárgyalni.
Mint az ukrán nagykövetség közölte lapunkkal, Magyarországon két helyen szavazhatnak szeptember 30-án 7-22 óra között az ukrán állampolgárok. Ukrajna magyarországi nagykövetségén (1125 Budapest, Istenhegyi út 84/B). Ide tartozik Budapest, Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala, Veszprém, Somogy, Komárom-Esztergom, Fejér, Tolna, Baranya, Nógrád, Pest, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Csongrád megye. Ukrajna nyíregyházi főkonzulátusán (4400 Nyíregyháza, Korányi Frigyes u. 123.) pedig a Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében lakók voksolhatnak.