Az ENSZ elmarasztalta Magyarországot
Sándor Klára idézte az ENSZ CEDAW Bizottsága augusztus 10-én kiadott állásfoglalását, miszerint Magyarországon a nők továbbra is alulreprezentáltak a közéletben, a politikai életben és a döntéshozó testületekben, beleértve a parlamentet, a minisztériumi vezetést és az önkormányzatokat, valamint a diplomáciai testületet.
Hangsúlyozta: a bizottság értékelése a 2006-os országjelentés alapján született. A testület elmarasztaló véleménye már rendszeres, a négy évvel ezelőtti országjelentés után felszólította Magyarországot, hogy növelje a nők számát a közéletben, a politikai döntéshozó testületekben - fűzte hozzá.
Mint elhangzott, a bizottság most azt javasolja, hogy Magyarország haladéktalanul fogadja el és vezesse be azt az indítványt, amely 50 százalékos férfi-női kvótát javasol az önkormányzati és nemzeti listás választásokon. Az SZDSZ május 15-én nyújtotta be az erről szóló javaslatát a parlamentnek.
Ősszel az Országgyűlés elé kerül a javaslat, és a liberálisok azt kérik a képviselőktől, hogy vegyék komolyan az ENSZ állásfoglalását - mondta Sándor Klára.
Magyar Bálint közölte: Magyarországon a diplomások több, mint fele nő, ugyanakkor a hatalmi pozícióknak csak 10 százalékában vannak jelen. Példaként említette, hogy a nők parlamenti arányát tekintve az uniós tagállamok között a 26., a világranglistán pedig a 128. helyen állunk.
"Ez egy szimbolikus történet, arról szól, vajon a magyar társadalom el tudja-e fogadni, hogy a nők valódi szerepének megfelelően lehessenek képviselve az Országgyűlésben is" - fogalmazott a politikus. Kitért arra, hogy ez egy olyan téma, amely még nincsen felosztva politikai hitek szerint, az egyes pártok még nem foglaltak állást hivatalosan arról, támogatják-e a női kvótát vagy sem.
Sándor Klára elmondta: 50 százalékos javaslatukkal is csak a magyar parlament egyharmada lehetne nő, mert az egyéni körzetekben várhatóan továbbra is inkább férfiakat indítanának a pártok.
(MTI)