Erdélyi autonómia: árt-e a magyarországi támogatás?

Több erdélyi magyar vezető reagált Gyurcsány Ferenc kormányfő múlt heti kijelentésére, miszerint nem használ, hanem árt a határon túli magyar közösségek által megfogalmazott autonómiatörekvéseknek, ha Magyarországról támogatják ezeket. Mint emlékezetes, a kormányfő Mircea Geoanának, a román Szociáldemokrata Párt elnökének budapesti látogatásán fejtette ki véleményét az erdélyi autonómiatörekvésekkel kapcsolatban.

Markó Béla, az RMDSZ elnöke mindenképpen pozitívnak értékelte, hogy a Geoana-Gyurcsány találkozón kisebbségi jogokról, autonómiáról szó esett. Markó fontosnak nevezte, hogy az RMDSZ álláspontját az autonómia kérdésében mérvadónak tartják, ugyanakkor rámutatott: elvárják, hogy a magyar kabinet támogassa az RMDSZ törekvéseit.

Az RMDSZ erdélyi ellenlábasainak és Tőkés László püspök híveinek számító szervezetek képviselői viszont elutasítással fogadták a miniszterelnök kijelentéseit. Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács alelnöke szerint a 2004-es népszavazás után nem meglepő, hogy előbb Kóka János SZDSZ-elnök, majd pedig Gyurcsány az "autonómia ellen foglal állást". Fodor Imre, a Székely Nemzeti Tanács elnöke szerint mindkét magyar politikus nyilatkozata "minősíthetetlen, káros és rossz, ráadásul tudatlanságról és rosszindulatról árulkodik". Az Erdélyi Magyar Ifjak közleményben kifejtették: "vezető magyar politikusok első alkalommal vetemedtek arra, hogy kétségbe vonják az elszakított területeken élő magyarság egyetlen túlélési eszközének, az autonómiának a szükségességét". Gémesi Ferenc, kisebbségi ügyekben illetékes MeH-szakállamtitkár lapunk megkeresésére kifejtette: az erdélyi politikusok meghatározott köre által megfogalmazott bírálatok "minimum csúsztatásnak" minősíthetők; kiderül belőlük, hogy az illetők teljesen félreértelmezték Gyurcsány Ferenc szóban forgó nyilatkozatát - talán, mert nem is ismerik a sajtótájékoztatón elhangzottakat.

Mással aligha magyarázható az állítás, hogy a kormányfő "ellenzi az autonómiát". Ennek az ellenkezője az igaz: az említett találkozó keretében Gyurcsány Ferenc éppenséggel arról beszélt, hogy a "minél szélesebb egyéni és közösségi autonómia pártján áll". A kormány álláspontjának megfelelően az autonómia az adott kisebbség és a többségi nemzet megállapodásának kérdése és nyilván félreértelmeznék az említett országokban, ha ezt Magyarországról kezdeményeznék. Vagyis a politikai realitásoknak megfelelően az autonómiatörekvéseket összeegyeztetni szükséges az állami szuverenitás szempontjával. Felelős romániai politikusok - így Markó Béla állásfoglalásai - szintén ezt a megközelítést tartják helyénvalónak - tette hozzá az államtitkár.

A Kereszténydemokrata Néppárt elhatárolódásra szólította fel Gyurcsány Ferencet, a kormány tagjait és a liberális politikusokat Kóka János szabad demokrata pártelnök kijelentésétől, miszerint ma már nem aktuális a határon túli magyarok autonómiatörekvése. Simicskó István, a KDNP képviselője az InfoRádióban azt mondta: a vezető politikusok az ilyen megnyilvánulásokkal elárulják a határon túli magyarság ügyét.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.