Politkovszkaja-gyilkosság: tíz gyanúsított őrizetben

Anna Politkovszkaja újságíró meggyilkolása mögött egy csecsen bérgyilkos állt, aki egyben egy moszkvai bűnöző szervezet vezetője, az összeesküvésben belügyi és titkosszolgálati dolgozók is részt vettek - jelentette be Jurij Csajka legfőbb ügyész hétfőn Moszkvában tartott sajtóértekezletén.

Az utóbbi napokban tíz embert vettek őrizetbe az ügyben. A tíz közül nyolcnak az őrizetben tartását már a bíróság is jóváhagyta. Köztük van a gyilkos is.

Az ügyész elmondása szerint Politkovszkaja meggyilkolását igen alaposan szervezték meg. Két csoport követte folyamatosan az újságírónőt. Ebben részt vállaltak és a gyilkosságra készülő szervezetnek információkat adtak az FSZB titkosszolgálat és a belügyminisztérium volt és jelenlegi munkatársai is. Őket szintén őrizetbe vették.

Hozzátette: Politkovszkaja ismerte azt, aki megrendelte meggyilkolását, személyesen is találkozott vele. A nyomozó szervek további bizonyítékokat gyűjtenek az illető ellen, és azok alapján kérni fogják kiadatását - mondta.

Csajka szerint: az újságírónő megölése csakis olyanoknak állhatott érdekében, akik Oroszország destabilizálására, alkotmányos rendjének megdöntésére törekszenek. Az illetők célja, hogy válságba taszítsák Oroszországot, hogy az visszatérjen a korábbi irányítási rendszerhez, amelyben mindent a pénz és az oligarchák döntöttek el.

 Csajka nem zárta ki, hogy Paul Hlebnikov amerikai újságíró meggyilkolásához köze volt a Politkovszkaját megölő bűnöző csoportnak is. Hozzátette: a főügyészség rendelkezésére álló adatok szerint a Novaja Gazeta szemleírójának meggyilkolása nem az első próbálkozás volt.

A legfőbb ügyész a figyelem középpontjában álló egyéb ügyekről is szólt. Állítása szerint a brit és német igazságügyi szervek halogatják a Litvinyenko-üggyel kapcsolatos orosz kérések teljesítését, de reményének adott hangot, hogy a nehézségeket sikerül áthidalni. Hangsúlyozta. hogy az orosz ügyészség folytatja a nyomozást az ügyben.

Borisz Berezovszkij Nagy-Britanniában élő orosz milliárdos ügyéről Csajka elmondta: az orosz igazságügyi szervek szorosan együttműködnek többek között a svájci, a francia és a brazil szervekkel, Berezovszkij ugyanis - mint mondta - ezekben az országokban is elkövetett bűncselekményeket. Hangsúlyozta: Nagy-Britanniát - amely menedékjogot adott Berezovszkijnak, és többszöri orosz kérés ellenére megtagadja kiadását - reményei szerint előbb-utóbb sikerül meggyőzni, annál is inkább, mivel e kérdésben Oroszországot támogatja a három említett ország is.

Politkovszkaját, aki Vlagyimir Putyin elnök bírálójaként és számos csecsenföldi emberjog-sértés feltárójaként szerzett nevet magának, tavaly októberben moszkvai otthona előtt lőtték le. A Nemzetközi Újságíró Szövetség (IFJ) idén májusban, Moszkvában tartott kongresszusát bevezető konferencián elhangzott: Oroszországban az elmúlt 14 év alatt 289 újságírót öltek meg, s közülük több mint nyolcvan közvetlenül hivatásának gyakorlása során vagy hivatása gyakorlása miatt vesztette életét.

(forrás: MTI)

Putyin elnök, Csajka főügyész és az FSZB vezetője, Patrusev a jelentéstételen
Putyin elnök, Csajka főügyész és az FSZB vezetője, Patrusev a jelentéstételen
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.