Végtelen történet?

Úgy látszik, Robert Fico mindinkább hajlik rá, hogy a szappanoperák dramaturgiája szerint kezelje a Malina-ügyet. A nyitrai magyar diáklány megveretésének első évfordulóján például már egy kormányellenes összeesküvés kereteiben helyezte el a tavaly nyári esetet, ahol a szálakat valójában a szlovákiai magyar párt környékén mozgathatták. Annyiban persze igazat lehet adni a pozsonyi kormánykoalíció vezetőjének, hogy a rejtélyes história tényleg nincs híján a bulváros fordulatoknak. De ennél is szembetűnőbb, hogy - akárcsak a jobb tévésorozatok - ez a sztori is kezd lassan végtelenített történetté átalakulni.

Szinte felfoghatatlan, mitől lett ennyire képlékeny és áttekinthetetlen egy egyszerűnek látszó bűncselekmény. De bármi történt is a színfalak mögött, mára mégiscsak bekövetkezett az, amitől a józan véleményformálók kezdettől fogva tartottak a Duna mindkét partján: Malina Hedvig kálváriája menthetetlenül átpolitizálódott.

Ez az állapot a szlovák-magyar együttélésnek sem tesz jót. Mint emlékezetes, a szlovákiai magyar közösség eleve gyanakvással figyelte Fico - még inkább a "mélyszlovák" retorikát régóta használó Ján Slota - berendezkedését a hatalomba. Főleg a magyarellenesség térhódításától tartott. Ez a félelem a jelek szerint nem volt alaptalan: a nemzeti párt vezére továbbra sem fogja vissza magát, s ettől a szlovák szélsőségesek is láthatóan felbátorodtak a legutóbbi hónapokban. Tiso és Hlinka neve ma jóval szalonképesebb Pozsonyban, mint korábban volt - utóbbi emlékét a pozsonyi parlament törvényben készül megörökíteni.

E politikai játékok a közhangulaton nyomot hagynak. A Malina-ügy egyik legnagyobb kára éppen az, hogy az etnikai törésvonalakon okoz újabb hajszálrepedéseket. Egy friss felmérés szerint a közvélemény tulajdonképpen nemzetiségi alapon foglal állást: a szlovákok nagy része nem hisz a lány verziójában, a felvidéki magyarok viszont szinte feltétel nélkül neki adnak igazat.

Mintha a térség rossz szellemei újra kísérteni kezdenének napjainkban - és persze nemcsak Szlovákiában. Frattini EB-főbiztos például éppen a napokban a szélsőségesek mozgolódását európai veszélynek mondta. Régiónkban azonban e jelenségnek - mint tudjuk - megvannak a maga sajátosságai: a történelmi gyökereket e tájakon főleg a helyi sötét és véres "kisnacionalizmusokban" kell keresni, ami adott esetben könnyen fordult az egyes országokban élő nemzetiségek ellen. Az itteni nacionalizmusok mindig egymást erősítik és egymásra mutogatnak - napjainkban is (Pozsonyban például az európai kritikákon is túltéve nyomban lehitlerjugendezték a Magyar Gárdát). Ráadásul térségünkben a populizmus már több helyen is beszüremkedett a kormányokba, vagy legalábbis bizonyos nagypártokba. A populizmus és a politikai szélsőjobb - Szlovákiában is, másutt is - szemmel láthatóan közeledik egymáshoz. Imitt-amott pedig talán már össze is érnek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.