Ne csak a vegyész értse
Vegyen húsz gramm emulgeáló szert (E 440), tegyen hozzá ugyanennyi természetes mézgát (E 410). Keverje össze, majd öntse nyakon egy kanálka ízfokozó glutamáttal (E 629). Kész a vacsorája, jó étvágyat!
Brüsszel nem éppen a kezdő csoportba tartozik az élelmiszer-összetevők szabályozásában. A gondot éppen a tucatnyi uniós jogszabály, a rendkívül bonyolult ügymenet okozza - ezt akarják most némileg egyszerűsíteni. Nem sokkal vagyunk a nem olyan régen kitört "vodkaháború" után, amelyben a döntéshozók az erős nedű összetevőin különböztek össze. A kompromisszum kidolgozásával megbízott Horst Schnellhardt német európai parlamenti képviselő azt javasolta: akkor kerülhessen vodka felirat a címkére, ha az ital gabonából, burgonyából vagy melaszból készült, azaz ne kelljen külön feltüntetni, ha cukornád vagy cukorrépa lenne az alapanyag. Egyéb összetevők esetén pedig a következő felirattal kell ellátni: "Vodka a következő összetevőkből: (felsorolás)." Ez utóbbiakat pedig a "vodka" szó betűinek kétharmadát elérő betűkkel kell jelezni.
Az Európai Parlamentben a minap elfogadott jelentések értelmében az engedélyezett összetevők listáját - immár nem kizárólag a vodka esetében - Brüsszel kezelné, a kockázatfelmérés pedig a pármai székhelyű Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) feladata lesz. Az új rendszer legkésőbb 2009-től működhetne. A listára való feljuttatás kérelmezőinek tudományos adatait öt éven át védenék, hogy ne romoljanak a versenypozícióik. Az engedélyezés feltétele: az adalékanyag ne legyen káros az egészségre, ne vezesse félre a fogyasztót, továbbá szükséges legyen az alkalmazása a gyártási folyamatban.
Betiltaná az Európai Parlament az adalékanyagok használatát a friss élelmiszereknél, és a bébiételeket sem lehetne édesítőkkel, színezékekkel "feljavítani". Ízfokozókat csak és kizárólag akkor lehetne alkalmazni, ha a kívánt hatás természetes fűszerekkel nem érhető el. Az aroma akkor kapna "természetes" megjelölést, ha összetevőinek legalább 95 százaléka ilyen eredetű.
A döntéshozók félnek továbbá a (parányi anyagokkal operáló) nanotechnológia egészségi kockázataitól, és előírják a génkezelt élelmiszer-tartalom egyértelmű feltüntetését is. - Sok emberben élnek fenntartások az élelmiszerek adalékanyagaival, az úgynevezett E számokkal kapcsolatban. Ennek oka részint az ismeretek hiánya, részint a sok botrány és visszaélés - nyilatkozta Hegyi Gyula, az EP környezetvédelmi bizottságának szocialista tagja. A strasbourgi vitához benyújtott írásos hozzászólásában kiemelte: a parlamenti szavazás az engedélyezési rendszer átláthatóságát próbálta erősíteni, és azt, hogy a fogyasztót ne lehessen megtéveszteni. - Korlátozni kívánjuk például az olyan anyagokat is, amelyektől frissebbnek látszanak az áruk - tette hozzá.