A közelmúltban lezárult az alapfokú művészeti oktatást (például zene, színjátszás, képzőművészet) is végző iskolák minősítési eljárásának első szakasza, az előminősítés. A 817 intézmény közül a bírálóbizottság 689-et fogadott el, két iskola nem jelentkezett, 32 intézményt hiánypótlásra köteleztek, 94 művészeti alapfokú iskola előminősítését elutasították - tudtuk meg Lévai Pétertől, a szakmai minősítő testület elnökétől.
Azok az iskolák, amelyek elbuknak az előminősítésen, a most induló tanévben a művészeti oktatásra járó támogatásnak csak a felét kaphatják meg. Az első akadályt sikerrel teljesítő 689 intézménynek pedig a következő hónapokban az eljárás második fordulójában kell megszerezniük a "minősített" vagy a "kiválóra minősített alapfokú művészetoktatási intézmény" címet, 2008 januárjától ugyanis csak ezzel a feltétellel jár majd a teljes állami normatív támogatás. A művészeti iskolák minősítését maguk a szakmai szervezetek kezdeményezték, mivel az elmúlt években a művészeti oktatás színvonala nem tudott lépést tartani az intézmények számának látványos gyarapodásával. Öt év alatt - 2001-2006 között - 33 százalékkal nőtt az alapfokú művészeti iskolák száma, a diákok száma 44 százalékkal, a pedagógusoké 52 százalékkal emelkedett. A sokasodás legfőbb oka: a magasabb normatív támogatás.
Szerettünk volna hozzájutni az előminősítésen elbukott intézmények listájához, ám azt a szakmai minősítő testület - arra hivatkozva, hogy ez nem nyilvános - nem adta át lapunknak. Megkerestük az oktatási tárcát is, amelynek sajtóosztálya azzal az indokkal zárkózott el a lista nyilvánossá tételétől, hogy a fellebbezések miatt az előminősítési eljárás még nem zárult le, így a nyilvánosság csökkenthetné az érintett iskolák jogorvoslati esélyeit.