Gyurcsány Ferenc a Kuruc.info elleni jogi fellépés lehetőségeiről kért jelentést
"A Kuruc.info nevű internetes kiadvány kirekesztő szellemiségéről, gyalázkodó, antiszemita és uszító hangvételéről, a személyiségi jogok, illetve a köztársaság alapértékeinek lábbal tiprásáról vált hírhedté" - olvasható a dokumentumban.
A miniszterelnök szerint egy köztársaságnak joga van az önvédelemre, hiszen ha vékony is, de pontos határvonalnak kell lennie a között, ha valaki él a szabadságjogaival, vagy visszaél velük.
Gyurcsány Ferenc ezért arra utasította Takács Albert igazságügyi és rendészeti minisztert, hogy haladéktalanul vizsgálja meg, milyen - korábban nem alkalmazott - alkotmányos eszközök állnak a Magyar Köztársaság rendelkezésére ahhoz, hogy megvédje önmagát és polgárait a Kuruc.info gyűlöletkeltő gyakorlatával szemben.
A kormányfő azt kérte, a vizsgálat terjedjen ki arra, hogy a hatályos magyar büntető jogszabályok, illetve a sajtótörvény rendelkezései megteremtik-e a Kuruc.infóval szembeni arányos fellépés jogalapját.
A levélben azt is kérte a minisztertől, vizsgálja meg, hogy van-e mód a határozottabb fellépésre a tartalmait külföldi szerver, vagy szerverek segítségével elérhetővé tevő portál ellen nemzetközi együttműködés, jogsegélyegyezmény vagy más jogi eszköz felhasználásával. A kormányfő arra kérte a minisztert, hogy a Kuruc.infóval szembeni jogi fellépés lehetőségeiről készült összesítést a lehető legrövidebb időn belül készítse el, és jelentés formájában tárja a kabinet elé.
A csütörtökön a paksi atomerőműbe látogató igazsági és rendészeti miniszter a kormányfő felkéréséről a távirati irodának azt mondta, hogy egyetért a miniszterelnökkel, és a jogszabályok gyors áttekintését ígérte.
Hozzátette: a miniszterelnökben határozott a törekvés arra, hogy mindazokat a jelenségeket, amelyek a demokratikus alkotmányos rend keretei között megengedhetetlenek, amelyek félelemkeltésre, gyűlöletkeltésre, uszításra, emberek lejáratására alkalmasak, azt politikai eszközökkel, és ha kell az állam eszközeivel is korlátozni fogja.
Igazságügyi és rendészeti miniszterként azt gondolom, hogy azokat az állampolgárokat, akiket ilyenfajta támadás, ilyenfajta atrocitás, ilyenfajta befolyásolás ér, az állam nem hagyhatja magára, és meg kell adni azokat a segédeszközöket ezen emberek, embercsoportok számára, amelyekre méltán, az alkotmány erejénél fogva igényt tarthatnak - hangsúlyozta Takács Albert.
Mint mondta, munkatársaival mielőbb áttekintik, hogy ezeket a "nehezen ellenőrizhető médiaformációkat, internetes hírüzeneteket és az ezzel kapcsolatos sajtószabadságot milyen szabályok, milyen mértékben korlátozzák, és hogyan lehet ezeknek a jogszabályi előírásoknak érvényt szerezni".
Takács Albert szerint szükséges áttekinteni a nyomozó és bűnüldöző hatóságok ez irányú gyakorlatát, esetleg instruálását vagy újrainstruálását, hogy hogyan tudnak hatékonyabban eljárni. A miniszter nem zárta ki, hogy jogszabályi változtatásokra is szükség lehet.
(MTI)