Nincs ember, nincs probléma
„Chris Rapley meggyőződése szerint egyértelmű összefüggés van az emberi légszennyezés és az elmúlt évtizedekben tapasztalt klímaváltozás között. De nem ez az egyetlen meggyőződése, amely minden bizonnyal megijeszti a globális felmelegedésben kételkedőket” – olvassuk a Telegraphban.
Chris Rapley, a londoni Science Museum új igazgatója korábban a Brit Antarktisz Kutatás, az ózonlyukat 1980-ban felfedező csoport vezetője volt. Rapley tudományos körökben a globális felmelegedéssel kapcsolatos szokatlan nézeteiről ismert. Abban még nincs semmi meglepő, hogy a globális felmelegedést bizonyított tényként kezeli. De az még a környezetvédőket is meglepi, hogy úgy gondolja, az emberiséget és a környezetet ugyanaz a veszély fenyegeti: a túlnépesedés.
A túlnépesedés veszélyeire először Thomas Malthus hívta fel a figyelmet, kétszáz éve. Az angol demográfus elmélete szerint a népesség mértani, az előállított élelmiszer mennyisége viszont számtani sor szerint növekszik. Ez azt jelenti, hogy míg az emberek száma megnégyszereződik, élelmiszerből csak kétszer annyi lesz. Minél nagyobb mértékben nő a népesség, annál kevesebb lesz az egy főre jutó ennivaló, így az éhínség és az azt szükségszerűen követő társadalmi katasztrófa elkerülhetetlen.
A baljós előrejelzés eddig nem igazolódott be. A 19. század elején kevesebb, mint egymilliárd ember élt a Földön, ma viszont már hat és fél milliárd, malthusi katasztrófa mégsem következett be. Ez annak köszönhető, hogy a termelés sokkal hatékonyabbá vált, mint azt Malthus remélte.
Rapley szerint arra viszont nincs garancia, hogy továbbra is sikerül elkerülni a globális nyomort. A szegény országokban most is több százmillió ember éhezik. És a túlnépesedés nem csak élelmiszer- és ivóvízhiánnyal, hanem környezeti katasztrófával is fenyeget.
„Ha elfogadjuk a tények által is igazolt állítást, hogy az emberiség ökológiai lábnyoma komoly környezeti kockázatot jelent, akkor ésszerű olyan intézkedéseket bevezetni, amelyek csökkentik az egy főre jutó környezetszennyezés mértékét. De az a lehetőség is felvetődik, hogy a népesedést kellene kordában tartani” – írta Rapley egy tavaly megjelent cikkében.
Arra utalt, hogy ha egymilliárddal kevesebb ember élne a Földön, akkor kevesebb, az üvegházhatásért és felmelegedésért felelős gáz kerülne a légtérbe. Vagyis a klímaváltozás ellen felvilágosítással és fogamzásgátlással lehetne a leghatékonyabban fellépni: a népszaporulat csökkentése sokkal olcsóbb megoldás, mint atomerőműveket építeni, felhasználni a szél- és napenergiát, vagy energiatakarékosabb autókat gyártani.
Rapley tisztában is van vele, hogy nem mindenki ért egyet az általa javasolt megoldással. Elsődleges célja nem is a meggyőzés, hanem a globális felmelegedés megoldásáról szóló érdemi vita kezdeményezése.
Nem kétséges, hogy Rapley célja valóra válik, és javaslatai még a zöldek táborán belül is heves vitát váltanak ki. Talán olyan bírálója is akad majd, aki egyenesen Sztálin elvtárshoz hasonlítja az angol környezetvédőt. A szovjet diktátor egyszer azt mondta, hogy „a halál megoldja a problémákat: nincs ember, nincs probléma”.