Még senki sem került rács mögé állatkínzás miatt
Az emlékezetes “pitbulltörvény” (amelynek első évében országosan két - azaz kettő darab - kutya találtatott pitbullnak, s mint ilyen, tiltólistásnak), máig papíron maradt, a fölösleges paragrafus szinonimája. De a jelek szerint ebbe a körbe tartozik a Btk. állatvédelmi célzatú szigorítása is: amióta hatályba lépett, még senki sem került rács mögé állatkínzás miatt. A napokban Szeged közelében, Algyő határában egy bálázómadzaggal felakasztott, fajtatiszta amerikai buldogot találtak. Az állat életének utolsó perceit a kötélen lógva, fuldokolva töltötte, a pusztulását egyértelműen fulladás okozta.
A dél-alföldi térségben a közelmúltban több állatkínzásos eset is történt. Nemrég például két puli jellegű felnőtt kutyát fojtott vödörnyi vízbe egy férfi, mert valamelyik kutya kikapart néhány virághagymát a kertjéből. (Az egyik állat ráadásul vemhes volt). A hasonló esetek egyáltalán nem ritkák: az állatvédő szervezetek szerint nagyjából minden hétre jut egy brutális, a média ingerküszöbét is elérő állatkínzás.
Az állatakasztás és a vízbe fojtás 2004 óta vitán felül bűncselekménynek számít, és akár kétéves szabadságvesztéssel is büntethető - feltéve, ha a tettest kézre kerítik, és a bíróság (az eddigi gyakorlattal ellentétben) valóban súlyosnak ítéli a jogsértést. Az elkövetőket önmagában a büntethetőség szemmel láthatóan nem rettenti el, visszatartó ereje csak a ténylegesen kiszabott, komoly büntetésnek van. Vagy inkább lenne.