Korona-vita: Harrach szerint törvényt sértett Gyurcsány

Gyurcsány Ferenc a királyság jelképének nevezte a Parlament épületében található koronát Angela Merkel német kancellárhoz szólva. Harrach Péter szerint a 2000-ben elfogadott, a koronáról és az államalapítástól szóló törvény alapján ilyet nem szabad mondani.

A Korona a múzeumban lenne méltó helyén

Nyilvánvalóan tudatában van a miniszterelnök, hogy mi a Szent Korona törvényi státusza, de a véleményét ezzel együtt is már többször kifejtette erről – mondta a Klubrádió Kontra című műsorában Daróczi Dávid kormányszóvivő. Hangsúlyozta: a miniszterelnök álláspontja, hogy a Koronát - amely egyfajta történelmi ereklye, és az ő megítélése szerint a Magyar Nemzeti Múzeumban méltó helyén volt - nem kívánják elmozdítani jelenlegi helyéről, a parlamentből.
Az eset kapcsán megfogalmazott ellenzéki véleményekről azt mondta Daróczi Dávid, hogy szerinte vannak Magyarországon ennél fontosabb kérdések is, amikről vitatkozni érdemes a parlamentben. Egyúttal emlékeztetett, hogy a fideszes politikusok az 1990-1994 közötti időszakban még más véleményen voltak a Szent Koronát illetően.
Érvényben lévő törvénnyel szemben fogalmazott meg mondatokat a miniszterelnök – ezzel indokolta a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke, hogy kifogásolta Gyurcsány Ferenc szavait, aki – Harrach Péter hivatkozása szerint - a királyság jelképének nevezte a Parlament épületében található koronát Angela Merkel német kancellárhoz szólva.

Harrach Péter hangsúlyozta, a 2000-ben elfogadott, a koronáról és az államalapítástól szóló törvény kimondja: a Szent korona a magyar állam folytonosságát és annak függetlenségét megtestesítő jelkép. Gyurcsány Ferenc ezzel szemben nevezte a királyság jelképének a Koronát, ami pedig több ennél, a magyar államiság jelképe, amibe a köztársaság is beletartozik - hangsúlyozta Harrach Péter.

Kérdésre Harrach Péter elmondta: akkor lenne aktuális az a kérdés, hogy a budai Várban helyezzék el a koronát, ha ott méltó helye lenne és a szimbólum szerepét betölthetné, pillanatnyilag azonban Országház épülete erre a legalkalmasabb. Ugyanakkor Harrach Péter szerint a kormány nem tervezi, hogy a Nemzeti Múzeumba helyezi vissza a koronát. A Szent Korona az állam folytonosságának, illetve az állam függetlenségének a megtestesítője, nem pedig a királyság jelképe, ahogy azt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mondta kedden Angela Merkel német kancellárnak - tette hozzá.

Harrach úgy fogalmazott: ha egy állampolgár nyilatkozik így a Koronáról, azt a "negyven év hatásának" tulajdonítjuk. - De ha a miniszterelnök fogalmaz így, az botrány - folytatta Harrach, majd a kormányfő személyét is minősítette egy megjegyzéssel: - "Ez a miniszterelnök állapotából következik."

A Hír TV felvette

 

A tisztek nem a Koronára esküsznek

„Úgy érzem zavar van a szimbólumok körül, mert ha a tisztek a köztársaságra, az alkotmányra tesznek esküt, akkor miért nem az jelenik meg szimbolikusan az eskütételen?” – magyarázta a Klubrádió Kontra című műsorában Gusztos Péter, az SZDSZ frakcióvezető-helyettes, hogy miért intézett írásbeli kérdést a miniszterelnökhöz a témában. Hozzátette, szerinte a történelmi kontinuitást megfelelően kifejezi a történelmi zászlók jelenléte a tiszti eskütételen, és helyén való volna, ha inkább az alkotmány volna jelen, akár egy díszkötéses példányban, amire esküt tesznek a tisztek. Gusztos Péter felhívta a figyelmet, hogy az országgyűlési képviselők esküjén is jelen vannak a történelmi zászlók, de ott nem kap szerepet a Korona.
A honvédelmi tárca – a Klubrádióhoz eljuttatott közleményében - úgy válaszolt: a tisztek nem a Koronára, hanem az alkotmányra tesznek esküt, és a Szent Korona – mint azt az arról szóló törvény is tartalmazza – az államiságot, annak folytonosságát fejezi ki.
A kancellári látogatás egyik programpontja a Szent Korona megtekintése volt. A magyar kormányfő az ereklye mellett állva - a Hír TV felvétele szerint - azt mondta Angela Merkelnek: "Az az igazság, hogy én mélyen ellenzem, hogy itt van. Szerintem ez a parlament a köztársaság parlamentje, és nincs ok a királyság jelvényét idehozni. A jobboldali kormány úgy döntött, hogy ezt idehozza - Orbán miniszterelnök úr. Mi meg nem akartuk elvinni, mert az nem szép, hogy hozzuk, meg visszük. Akkor maradjon itt".

 

Harrach Péter szerint "ma, amikor a nemzet egységét és a nemzeti öntudatot kellene erősíteni, felelőtlenség ilyen kijelentést tenni, ami a nemzeti öntudatot rombolja, tárgyi tévedéseket tartalmaz, és a nemzet egységét is veszélyezteti". Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a Szent Korona a nemzet egységét és az állam folytonosságát testesíti meg, ezt ugyanis sokan nem tudják ma Magyarországon.Évek óta ismert Gyurcsány álláspontja

A Szent Koronát 2000. január 1-jén szállították át a Magyar Nemzeti Múzeumból a Parlamentbe. Erről egy 1999 decemberében elfogadott törvény rendelkezett. Daróczi Dávid kormányszóvivő a kereszténydemokrata politikus szavaira reagálva azt mondta: Gyurcsány Ferenc arról is említést tett Angela Merkelnek, hogy a Szent Korona a Parlament épületében marad. Szerinte évek óta ismert Gyurcsány Ferencnek az az álláspontja, amelyet kedden a német kancellárnak is kifejtett. A miniszterelnök szerint nem a parlamentben van a korona helye, de "egészségtelen lenne az ereklyét ide-oda vinni".
(forrás: MTI, Klubrádió>>>>>)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.