Sziámi eladta a fél Szigetet
Müller Péter Sziámi eladta a Sziget Kft.-ben meglévő 45 százalékát - derül ki a társaság tegnapi közleményéből. A vevők részint eddigi társai, Gerendai Károly, illetve Takács Gábor Sziget-ügyvezetők; új tulajdonosként pedig megjelent Kedves Ferenc nagyvállalkozó. Az ügylet értékét a felek nem közölték. Mindazonáltal információink szerint az több százmilliós nagyságrendű volt. Az 1993-ban alapított kft.-ben, amely a Hajógyári-szigeten megrendezett fesztivál mellett ma már számos egyéb könnyűzenei esemény szervezője, Müller Péter Sziáminak és Gerendainak eddig egyaránt 45-45 százaléka volt. Mellettük Takács Gábor, aki 10 éve a társaság ügyvezetője, 2003 óta tudhatott magáénak 10 százalékot. Mivel a társaknak a korábbi megegyezések szerint elővásárlási joguk volt, Gerendai 10, Takács pedig 20 százalékkal toldotta meg tulajdonrészét: így Gerendai Károly - a cég eddigi feje - 55 százalékával többségbe került.
A fennmaradó 15 százalékot a leggazdagabb magyar üzletemberek között számon tartott Kedves Ferenc ciprusi érdekeltsége, a Langham Holding Ltd. vásárolta meg. A közlemény szerint a vevő Takács Gábort még a főiskoláról ismeri, és "lelkes Sziget-rajongó". Müller Péter Sziámi, aki - mint írják - az üzletemberi feladatokat több éve idegennek érezte magától, úgy vélte, az ügylettel nem csorbulnak a társaság "alapelvei és céljai". Az eladással nem kis summához jutott zenész, akit tegnap nem tudtunk elérni, kreatív igazgatóként a továbbiakban is a cégnél marad. Igaz, együttese az idei Sziget-fesztiválon a Nagyszínpadon már nem léphetett fel, a tizenötödik évben a kisebb közönséget vonzó magyar előadókhoz költöztették.
A közlés szerint amellett, hogy a kivásárlás teljes mértékben baráti, Kedves Ferenc a rendezvényszervező cégnek "erős pénzügyi hátteret jelent". Takács Gábor ugyanakkor kérdésünkre tagadta, hogy megrendült volna a társaság anyagi helyzete: a kft., csakúgy, mint eddig, valószínűleg idén is nyereséges lesz - szögezte le. Így tehát az ügylet nincs összefüggésben azzal, hogy az idei Sziget-fesztivál mintegy százmillió forintos veszteséget hozott a rossz idő, egyes szponzorok elmaradása, valamint amiatt, hogy most nem kértek állami támogatást. A későbbiekben viszont, ha tagi kölcsönre lenne szükség, ők (mármint Gerendai és Takács) nem tudnának százmilliós nagyságrendű összeget előteremteni - fűzte hozzá.
Kedves Ferenc lapunknak elmondta: kevesebb mint egy hónap alatt, lényegében az idei Sziget-fesztivált megelőző napokban állapodtak meg. Igaz, baráti alapon már korábban jelezte lehetséges érdeklődését. Leszögezte, a szakmai munkába nem kíván beleszólni: a fesztiválok programjával meg van elégedve. Noha pénzügyi befektetőként alapvetően nyereséget vár, ő is megemlítette annak eshetőségét, hogy ha a cég megszorulna, ki tudná segíteni. Például ha a jövőben is a mostanihoz hasonló időjárással kellene szembesülniük - fogalmazott, de azt szintén tagadta, hogy az ügylet kapcsolatban lenne az idei fiaskóval. Felvetésünkre, miszerint a ciprusi offshore cégek nem nyilvános tulajdonosi szerkezete mennyiben garancia arra, hogy a Langhamet - ezzel a Sziget 15 százalékát - ne adja el másnak, leszögezte: az ügyletben a társak az ő személyéhez ragaszkodtak, megbíznak benne, így megígérheti, hogy ezzel kapcsolatban mindig egyeztet velük. Hozzáfűzte: legalább középtávú befektetésben gondolkodik.
Kedves Ferenc 2005-ben került a hazai "gazdagok" élbolyába, amikor is eladta állateledelgyártó cégét, a budaörsi Pet-Hungáriát a holland Proviminek. Jelenleg legfőbb cégei az Erdért, a Budapesti Szabadkikötő és a Planet nevű autókereskedő. A papírok alapján ezekhez rendre kapcsolódnak ingatlancégek is. (Üzlettársa például a Wallist korábban irányító Nagy György, akit ma már inkább Csányi Sándorhoz, az OTP Bank első emberéhez fűznek szoros üzleti szálak.) Az érdekeltségek összetétele - állateledel-gyártás után, Sziget előtt - vérbeli pénzügyi szemléletre utal. A kimutatások szerint a közvetlen tulajdonosok ezekben is főképp ciprusi offshore cégek. A pénzügyi irányultságot nem tagadva az üzletember lapunknak rámutatott: befektetéseit a KFK Invest irányítja. Sejteni engedte, hogy ez áll a ciprusiak mögött is.
Az idén 15. alkalommal megrendezett Sziget mögött álló üzletemberek, élükön Gerendai Károllyal és Takács Gáborral, közben szintén módszeresen építgetik üzleti birodalmukat. Eddig sem volt idegen tőlük például a vendéglátás, de a tőzsdén jegyzett econet.hu-val szövetkezve idén megszerezték többek között az ingyenes Est-lapok, illetve a fővárosi radiocafé cégét is.