Államtitkokról írt egy orosz tudós testvérpár?
A fivérek "Alkalmazott fizika: tudományos iskolák és technológiák" című, még tavaly, mindössze ötven példányban kiadott könyvét - amelyet Minyinék az Alkalmazott Fizikai Intézet megalakulásának 40. évfordulójára és az intézet alapítójának, mellesleg a szerzők édesapjának, 75. születésnapjára szántak - már bevonták.
A Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) tegnap megerősített álláspontja szerint a két tudós olyan információkat tett közzé a könyvben, amelyek az intézet titkos programjairól szólnak. A szerzők munkatársai azonban úgy vélik, ott csak nyilvános disszertációk és tudományos fórumokon elhangzott beszédek olvashatók, valamint az édesapa, Vlagyilen Minyin korábban titkosítás alól feloldott munkája - tudatta a Gazeta.ru hírportál.
A fizika-matematika doktor fivérek tíz éve nem is dolgoznak az intézetben, amelynek az FSZB szerint titkos munkáiról írnak. A tudósok számára azért is váratlan a titkosszolgálat értékelése, mert a könyv átesett az államtitkok védelmére irányuló előzetes tanulmányozáson is.
Meglepő, hogy az ezúttal a gyanúba keveredett tudósoknak nincs kapcsolatuk külföldi pénzből fenntartott nem kormányzati szervekkel - ezek működését a hatóságok gyakran lehetetlenítik el valamilyen ürüggyel - és nem ismertek ellenzéki politikai tevékenységről sem, sőt továbbá a vád nem szól a titkok eladásáról sem. (Négy évvel ezelőtt feltételesen nyolcéves büntetést kapott Anatolij Babkin, a Moszkvai Állami Bauman Intézet professzora, aki az ítélet szerint az amerikai titkosszolgálatnak (CIA) próbálta átadni a "Skval" torpedók leírását. Kínának eljuttatott államtitkok miatt pedig tizenöt éves fegyházbüntetést kapott 2004-ben a krasznojarszki fizikus, Valentyin Danyilov.)
A Minyin testvérpár jelenleg diffrakciós optikával kapcsolatos kutatásokat folytat. Az amerikai Marques kiadó "Mérnök ki kicsoda?" a fényszóródást kutató fizikusok élenjáró képviselőiként tartja számon őket.
A közelmúltban Pavel Asztahov könyve keltette fel az ügyészség érdeklődését. Az ügyvéd az Oroszországban "portyának" nevezett, a korrupt hatóságok és a vele öszszefonódó maffia által működtetett cégelkobzás intézményéről írt, ugyan a szerző bevallása szerint fiktív regényt.