Bush "csalódott" az iraki kormányfőben

 Elismerte kedden George Bush amerikai elnök, hogy bizonyos mértékben csalódott  Núri al-Máliki iraki miniszterelnökben, de úgy ítélte meg, hogy nem  amerikai politikusoknak kell határozni róla, hanem az iraki népnek  kell eldöntenie, hogy továbbra is támogatja-e a bagdadi kormányt.


Ha a kormány nem tud megfelelni a nép elvárásainak, a nép majd lecseréli - hangoztatta. Az amerikai elnök július közepén még  azt mondta, hogy bízik al-Málikiban. George Bush azon a  sajtókonferencián beszélt egyebek között Irakról, amelyet Stephen  Harper kanadai kormányfővel és Felipe Calderón mexikói elnökkel  együtt tartott a kanadai Montebellóban megrendezett kétnapos  észak-amerikai csúcstalálkozójuk végén. 

Carl Levin szenátor, a szenátus katonai bizottságának nemrég  Bagdadban járt demokrata párti elnöke egy nappal korábban arra  buzdította a bagdadi nemzetgyűlést, hogy váltsák le al-Málikit, és  kabinetje helyébe egy olyan új kormányt állítsanak, amely kevésbé  részrehajló az iraki  felekezeti szembenállásban, hanem inkább  egyesítő tényező lehet.

Ryan Crocker bagdadi amerikai nagykövet kedden rendkívül  kiábrándítónak nevezte az iraki kormányfő tevékenységének a  mérlegét. Crocker néhány hét múlva nyújtja be az Irakban állomásozó  amerikai csapatokat vezénylő David Petraeus tábornokkal együtt  helyzetjelentését Irakról. 

A "három amigo csúcstalálkozójának" nevezett összejövetel  helyszínén hétfőn mintegy kétezer tüntető tiltakozott. Számuk keddre  néhány tucatra csökkent. Egyesek az iraki háború ellen vonultak fel,  mások Kanada és Mexikó szuverenitását féltették a gazdasági  kapcsolatok szorosabbra fonásától. A hermetikusan elzárt helyszínt -  egy szállodát - őrző rendőrség hétfőn összecsapott a felvonulók egy  csoportjával, amelynek tagjai köveket, üvegeket dobáltak a  rendfenntartókra. Utóbbiak könnygázzal oszlatták szét az  elégedetlenkedőket.

Kanada és Mexikó azt szorgalmazza, hogy fonják szorosabbra a  három ország közötti kereskedelmi együttműködést, amelynek  fejlesztése a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után az amerikai  határvédelmi szigorítások miatt elakadt. A három állam ennek a  problémának a leküzdésére úgynevezett biztonsági és jóléti partnerségi programot dolgozott ki, a vezetők most erről egyeztettek.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.