Atomfegyverek nélkül járőröznek az orosz hadászati bombázók
A Csendes-óceán, az Atlanti-óceán és a Jeges-tenger felett cirkáló gépeken a közlés szerint csakis oktató fegyverek lesznek, s a repüléseket "szükség szerint a főparancsnok (az elnök) utasítása szerint hajtják végre".
Zsiharjov hangsúlyozta: az őrjáratokban nincs semmi különös és főleg semmi agresszív jelleg, hiszen a pilóták tréningjéhez, képzettségi szintjük fenntartásához legalább heti két repülésre van szükség.
Azt is elmondta: a Fekete-tenger felett Tu-22-esek, míg a Jeges-tenger, a Csendes-óceán és az Atlanti-óceán felett a Tu-95MSz és a Tu-160 típusú gépek járnak majd.
Vlagyimir Putyin orosz elnök, a hadsereg főparancsnoka pénteken jelentette be, hogy Oroszország felújítja hadászati repülőinek és az azokat kiszolgáló egyéb gépeknek az 1992-ben egyoldalúan felfüggesztett rendszeres őrjáratait a távoli területeken.
A Novaja Gazeta című független lap hétfői kommentárjában aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a repülő és a földi személyzet gyenge képzettsége miatt fennáll a veszély, hogy a nukleáris fegyvereket hordozó hadászati gépek repüléseinél balesetek következnek be.
Újabb berepülést hajtott végre egy orosz bombázó az Atlanti-óceán északi részén
A brit királyi légierő (RAF) két vadászgépe egy orosz hadászati bombázó nyomába szegődött pénteken, amely berepülést hajtott végre az Atlanti-óceán északi térségében - közölte a brit védelmi minisztérium.
Két Typhoon típusú brit vadászgépet küldtek az orosz TU-95 típusú (a NATO-ban Bear-H kódnevű) repülőgép kísérésére az Atlanti-óceán fölött augusztus 17-én, pénteken - áll a tárca keddi közleményében, amely további részleteket nem közölt az incidensről.
Ez volt az első alkalom, hogy a múlt hónapban történt hadrendbe állításuk óta a brit Eurofighter Typhoonok bevetésre kerültek. A darabonként 67 millió font értékű gépek az elavult Tornado F3-as vadászgépeket váltja fel.
A brit tárca július 18-án jelentette be, hogy a RAF két bombázót küldött két orosz bombázó követésére, amelyek szokatlanul hosszú berepüléseket hajtottak végre az Északi-tenger fölött. Később két TU-95-ös megközelítette a Guam szigetén tartott amerikai haditengerészeti gyakorlat színhelyét - közölte a Pentagon.
Vadászgépek és bombázók közötti találkozások és kísérések gyakoriak voltak a hidegháború idején, de azóta a számuk jelentősen csökkent.
(MTI)