Újabb koalíciós nekifutás: megállapodtak az egészségbiztosítási ellenőrzésről
A találkozón a szocialista pártot Gyurcsány Ferenc, Lendvai Ildikó, Kökény Mihály képviseli, az SZDSZ-t Kóka János, Horn Gábor, Horváth Ágnes, Eörsi Mátyás és Béki Gabriella.
Az egyeztetés legfontosabb pontja a biztosítási régiók kérdése lehet, ezzel kapcsolatban a múlt csütörtöki egyeztetést követően ellentmondásos nyilatkozatokat adtak a két párt politikusai.
A Népszava pénteki számában Schvarcz Tiborra, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnökére hivatkozva azt közölte: hét, hozzávetőleg egyenlő számú lakost magában foglaló biztosítási régióra osztanák az országot a koalíciós pártok. Külön régió lesz Budapest, illetve a Pest megye és a főváros agglomerációja együtt; két régiót alakítanak ki a Dunántúlon, és hármat a keleti országrészekben - írta a lap.
Horn Gábor koalíciós koordinációért felelős államtitkár ezt még aznap cáfolta: "A felek abban maradtak, hogy miután olyan messze állnak az álláspontok, hogy ennek a közelítésére nincs mód, ezért az SZDSZ által kezdeményezett koalíciós egyeztetés tárgyává tesszük". Hozzátette, hogy a liberálisok szerint nem jó megoldás a hét régió.
Megállapodtak az egészségbiztosítási ellenőrzésről
A koalíciós pártok az egészségbiztosításról tartott egyeztetésen megállapodtak abban, milyen lesz az ellenőrzési rendszer, illetve abban, hogy a parlamentnek továbbra is jelentős szerepe lesz a biztosítási csomag meghatározásában - jelentette ki Horváth Ágnes SZDSZ-es egészségügyi miniszter. Kökény Mihály, az MSZP szakpolitikusa a megbeszélés után elmondta: az egyik legfontosabb, még nyitva lévő kérdés, mekkora legyen az egy biztosítási pénztár által ellátandó régió területe. Horváth Ágnes szerint tartható az eredeti határidő, a törvénycsomagot szeptember végig kell benyújtani az Országgyűlésnek.
MDF: Ingyencirkusz folyik egészségügyi reform helyett
Nagyon drága „ingyencirkusz" folyik a kormányban koalíciós egyeztetés címén - közölte Kerék-Bárczy Szabolcs, az MDF szóvivője kedden az MTI-vel.
A Magyar Demokrata Fórum azt kéri, hogy a kormány sürgősen zárja le a kapkodást és ötletgyártást, és az egészségügyi kormányzat foglalkozzon azzal, ami a legfontosabb: teremtse meg a betegek ellátásának zavarmentes feltételeit - olvasható a közleményben.
A Fidesz szerint osztozkodnak
A Fidesz szerint a koalíciós pártok egyeztetése arról szól, hogy ki hogyan teheti rá a kezét az egészségügyi kassza milliárdjaira.
"A marakodás kizárólag arról szól, hogy ki és hogyan teheti rá a kezét az egészségügyi kassza milliárdjaira, ki és hogyan teheti rá a kezét mindannyiunk egészségügyi befizetéseire, kinek a profitjává válik majd az egészségügyi kasszában található több milliárd forint" - fogalmazott Szijjártó Péter a sajtótájékoztatón.
Hozzátette: kizárólag az egészségügyi kassza privatizációjáról szól ez az "álvita, ez a koalíciós cirkusz".
A politikus szerint a több-biztosítós rendszer jelentené az igazi tragédiát az egészségügyben, mert ezzel véglegessé válna az a folyamat aminek a vége az lenne, hogy a megfelelő színvonalú egészségügyi ellátás néhányaknak a kiváltsága lenne.
"Ez olyan állapot, amitől mi mindenképpen szeretnénk megóvni Magyarországot" - mondta a párt szóvivője, aki szerint egy olyan egészségbiztosítási modellről van szó, amely minden (...) más országban, ahol ezt bevezették, csak gondokat okozott, rossz volt az embereknek, csődöket okozott, és az egészségügyi ellátásban hatalmas bizonytalansághoz vezetett. Szijjártó például Hollandiát, Szlovákit említette.
Mint mondta, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a létrejött biztosítókból majdnem mind csődöt jelentett és eltűnt az emberek pénzével; van arra is példa, hogy a központi költségvetésnek kellett kölcsönt felvennie, hogy kipótolják az egészségügyi kasszát.
Hozzátette: nálunk fejlettebb, nyugodtabb múlttal rendelkező országokban most éppen annak a rendszernek a felépítésén dolgoznak, amit a magyar kormány szét akar verni.
(MTI)