Magyar gesztus kubaiakkal Amerikának

- Nagyon hálás vagyok Magyarországnak, amiért befogadja honfitársaimat - nyilatkozta lapunknak Miamiból telefonon Ramon Saul Sanchez, a Demokrácia Mozgalom vezetője annak kapcsán, hogy Budapest menedéket ad huszonkilenc, a guantánamói amerikai támaszponton élő kubai állampolgárnak. A nyilván magyar- amerikai tárgyalások során született egyezségről pénteken maguk a guantánamóiak tájékoztatták Sanchezt, hivatalos bejelentés még nem történt.

A kubaiaknak semmi közük a szintén Guantánamón őrzött, terrorizmussal gyanúsított személyekhez. Az amerikaiak a támaszpontra csónakon bejutó kubaiakat általában azonnal visszaküldik a kerítés túloldalára, csak azok maradhatnak, akik igazolni tudják, hogy politikai okokból üldözték őket. Most 44-en vannak, közülük a legrégebbiek két éve és négy hónapja élnek itt. Viszonylag szabadon mozoghatnak, egyesek polgári alkalmazottként dolgoznak, mások iskolába járnak, de megtiltották nekik, hogy kapcsolatba lépjenek a sajtóval (a mi interjúkérésünket a washingtoni belbiztonsági tárca személyiségi és biztonsági okokra hivatkozva tagadta meg), és egy Amerikában börtönöket üzemeltető magán biztonsági céggel őriztették őket.

A kubaiak sérelmezték a bánásmódot és végleges letelepedésük elhúzódását, ezért mintegy három hete többen éhségsztrájkot kezdtek (az utolsó csepp egy négyéves kislány megmotozása volt). A tiltakozást csak pénteken függesztették fel, amikor hírét vették a magyar ajánlatnak. Bár az ország távol van a Kubában, illetve az Egyesült Államokban lévő családjaiktól, hálásak a lehetőségért. Csak egy, gyermeket váró pár utasította el a Magyarországra költözést, ők nem akarnak ilyen messzire utazni. Egy kubai családi okokból a hazatérést választotta, öten amerikai vízumot kaptak, hét ember sorsa továbbra is bizonytalan. A kubaiak feltehetően szeptemberben érkeznek Magyarországra, Sanchez szerint már kitöltötték a formanyomtatványokat.

Magyarország a kubaiak befogadásával segít megoldani az amerikaiaknak egy akut problémát (a Miamiban élő kubai emigránsok kampányt folytattak az éhségsztrájkot folytatókért), ami alighanem az elmúlt hetek "mosolyoffenzívájába" illik. Washingtonban az év első felében többször bírálták a magyar külpolitikát. Ezt enyhítendő Budapest előbb a vízumügyben foglalt el az amerikaiak iránt lojális álláspontot, megtagadva a csatlakozást a hat közép-európai "berzenkedőhöz", majd most a kubaiak ügyében mutatott megértést. Utóbbi lépést sem a külpolitikát újabban bíráló SZDSZ, sem az ellenzék nem tudja hatásosan kritizálni, mivel ők is helyeslik a kubai emberi jogi aktivisták támogatását.

A senki földje Guantánamo és a Kubai Köztásaság államhatára között
A senki földje Guantánamo és a Kubai Köztásaság államhatára között
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.