Noé folyosója Ausztráliában

Ausztrália egy 2800 km-es sávot alakít ki keleti tengerpartján, hogy megkönnyítse egyes állatfajoknak a klímaváltozás által kikényszerített vándorlását.

Az ausztrál kormány konkrét intézkedésre szánta el magát, miután a kutatók 50-100 éven belül három fokos felmelegedést jeleznek előre. Az ötödik kontinens egyike azoknak a zónáknak, ahol leginkább érvényesül a klímaváltozás. A felmelegedés nagymértékben megváltoztatja az állatok életfeltételeit, madaraknak, hüllőknek, emlősöknek máshová kell költözniük, ha élni akarnak.

A költözés megkönnyítésére jön létre a Victoria állambeli Alpok és Queensland között a tengerparttal párhuzamosan a biológiai folyosó, ahonnan kizárják a nagy utakat, a vasúti forgalmakat, a sípályákat, a földművelést, az ipart. A létező infrastruktúrákat és a jövőbelieket úgy alakítják, illetve tervezik meg, hogy azok ne változtassák meg a természetet. Ez lesz az első nagy válasz a klímaváltozás következményeire Óceániában - írta az El País című spanyol napilap.

A konkrét intézkedések keretében a Bush Heritage non-profit szervezet a kormány anyagi támogatásával és magánalapítványok segítségével vásárol fel földeket az érintett területeken. A legnagyobb feladatnak a földbirtokosok meggyőzése lesz, akik nyilván ragaszkodnak földjeikhez. Végső esetben meg lehet velük egyezni olyan normák betartásában is, amelyek tiszteletben tartják és nem akadályozzák a folyosó céljának megvalósulását - mondta a szervezet vezetője.

A biológiai folyosó nem új ötlet. Ökológusok és biológusok sok évtized óta hívják fel a figyelmet a migráció segítésére. A 90-es évek végén az Egyesült államokban kezdték el építeni a folyosót, amely összeköti a Yellowstone parkot a kanadai Yukon állammal. Máshol azonban inkább a természetvédelmi parkokat részesítik előnyben a biológiai élőhelyek konzerválására, de a kutatók szerint ezek már nem biztosítják egyes fajták fennmaradását, ugyanis 1 fokos hőmérséklet-emelkedés miatt is 100 km-rel északabbra költöznek egyes állatok.

Nyugat-Európában is léteznek kisebb biológiai folyosók, de itt ahol szinte nincs is emberi behatástól mentes terület, megvalósításuk sokkal problematikusabb.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.